“2003’TEN BERİ GÖMLEĞİN DÜĞMESİ YANLIŞ İLİKLENMEKTEDİR”

12294870_881759218559123_6463419394636261235_n

MHP’li Akçay’dan Hükümete Terör Eleştirisi:
“2003’TEN BERİ GÖMLEĞİN DÜĞMESİ YANLIŞ İLİKLENMEKTEDİR”

MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY TBMM Genel Kurulunda yapmış olduğu konuşmada “İktidar terörle mücadele edemiyor; daha çok mugalata yapmayı tercih ediyor. Güneydoğu’da bir kaos hali, anarşi, terör hali varsa, vatandaşın can ve mal güvenliği kalmamışsa sebebi iktidarın uyguladığı çözüm süreci’dir.” dedi.

TBMM Genel Kurulunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yaşanan terör olayları görüşmeleri yoğun tartışmalara sahne oldu. Hükümet adına başbakan yardımcısı Lütfi Elvan genel kurulu bilgilendirdi. Başbakan yardımcısı Elvan’ın ardından söz alan MHP Grup başkanvekili Erkan AKÇAY hükümetin terörle müzakere sürecini eleştirdi. Başbakan yardımcısı Lütfi Elvan’ın hiçbir konuda somut bir bilgi vermediğini belirten MHP’li Akçay “Hükümet terör olaylarına hakim bir vaziyette mücadele edemiyor; mahkûm bir vaziyette daha çok da mugalata yapmayı tercih ediyor.” dedi.

“Hangi talebi karşılanırsa karşılansın terör örgütü PKK hiçbir zaman silah bırakmayacaktır”

13 yıllık AKP İktidarının hükûmet etme ve terör karşısındaki tutumunda terörle mücadelede yeterince kararlı bir yaklaşım ortaya konmadığını belirten MHP’li Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “AKP günü geçiştirme, günü kurtarma anlayışı içerisinde hareket ediyor. Adalet ve Kalkınma Partisi uyguladığı politikaların yanlışlığını ve teröre koyduğu teşhisin yanlış olduğunun farkında dahi değil. “Bunların bir hak talebi var, o yüzden silahı ellerine aldılar. Biz bu talepleri karşılarsak terör sona erer.” anlayışını kesinlikle bırakmanız gerekir. Hangi talebi karşılanırsa karşılansın terör örgütü PKK hiçbir zaman silah bırakmayacaktır. Türkiye Cumhuriyetini ve Türk Milletinin varlığını, birliğini yok edene kadar bu silahlı saldırılarını devam ettirecektir çünkü PKK terör örgütü bir hak arayan örgüt değildir. PKK’nın emperyalist ülkelerin kullandığı bir aparat olduğunu da gözden kaçırırsanız, bugün PKK olur yarın MKK olur, olay değişmez.”

“MHP teröre karşı ilkeli, kararlı tutumunu sürdürmektedir”

Başbakan yardımcısı Elvan’ın “Siyasi partilerin terör karşısında dik duruş sergilemesini istiyoruz.” ifadesini de eleştiren MHP’li Akçay. Milliyetçi Hareket Partisi’nin bugüne kadar her türlü terör faaliyeti karşısında ilkeli, kararlı, tutarlı tutumunu sürdürdüğünü ifade etti. Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Milliyetçi Hareket Partisinin ve Sayın Genel Başkanımızın uyarıları, söylemleri, teşhislerimiz, analizlerimiz iktidar sahipleri tarafından dikkate alınmamıştır. Ancak, 25’inci dönemin bir konuşmasında Sayın Bülent Arınç, yine bu kürsüden, bu konuda, Milliyetçi Hareket Partisinin haklı uyarılarının olduğunu da ifade etmiştir.”

“Sadece Doğu ve Güneydoğu illerimizde değil, Ankara’da, İstanbul’da da kamu düzeni kalmamıştır”

AKP’nin terörle mücadelede tutarsız bir yaklaşım içerisinde olduğunu belirten MHP’li Akçay, “Bugün eğer güneydoğu illerimizde, ilçelerimizde bu kadar kaos hâli, anarşi, terör hâli varsa, vatandaşın can ve mal güvenliği kalmamışsa, sebebi iktidarın uyguladığı yanlış çözüm politikasıdır. Kazılan hendeklerde, terör örgütünün çözüm süreci nedeniyle silahlanmasını artırdığını, örgütlenmesini daha da geliştirdiğini, kendisini tahkim ettiğini ve silahlı bir kalkışma cesaretini, cüretini bulduğunu ve bunun da müsebbibinin iktidarın yanlış politikaları olduğunu bilmek zorundasınız. İşte bu yüzden bugün kamu düzeni kalmamıştır. Sadece doğu ve güneydoğu illerimizde değil, Ankara’da da, İstanbul’da da kalmamıştır.”

PKK Manisa’da haraç topluyor

MHP’li Akçay konuşmasında PKK’nın Manisa’da haraç topladığını gündeme getirdi. PKK’nın ‘vergi dairesi’ adı altında haraç topladığını belirten MHP’li Akçay, “PKK sadece Güneydoğu’da toplamıyor haracı. Manisa’da PKK’nın haraç topladığını bileniniz var mı? İktidar biliyor mu, Sayın Bakan biliyor mu? Bu, nasıl devlettir, bu nasıl Hükûmet hâlidir? Öncelikle, şehirlerde sulh, sükun sağlanması gerekir.” dedi.

“Niye göz yumdunuz bunca silahlanmaya, cephanelere?”

Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Dağlarda piknik yapılacaktı! Dağlarda piknik yapmayı bırakın, şehirler yaşanmaz hâle geldi. Masum on binlerce, yüz binlerce vatandaş, can kaygısıyla, göç etme telaşına kapıldı. Ülkemiz, çok büyük, tehlikeli bir oyunun girdabına sürüklenmektedir. Buna, gündelik, birtakım arızi, lokal terör olayları olarak bakamayız. Daha 22 Ağustos 2013 tarihinde ne diyor Sayın Erdoğan? “Hazmedilmeyen bazı durumlara rağmen operasyon yapmıyoruz.” diyor. Niye operasyon yapmadınız? Niye göz yumdunuz bunca silahlanmaya, cephanelere? PKK’lı müteahhitlere yol ihalesi verilip asfaltların altına patlayıcılar tuzaklandı ve onlar birkaç yıl, üç yıl bu tuzaklar kaldıktan sonra patlatıldığını, askerimizi, polisimizi ve masum vatandaşımızı şehit verdiğimizi unutmamızı mı bekliyorsunuz? Cumhurbaşkanı 17 Eylül 2015’te “Çözüm süreci içerisinde, valilerimiz, kendilerine verdiğimiz talimatlar gereği, ciddi manada bu terör örgütlerine karşı şu andaki operasyonlara girmiyorlardı.” diyor. Yani “Talimat vermedik, operasyon yaptırmadık, göz yumduk, görmezlikten geldik, duymazlıktan geldik ve terör örgütünü azdırdık.” Geldiğimiz nokta iktidarın sebep olduğu bir noktadır. Şimdi de utanmadan kendi yarattığı bu kaostan şikâyet ederek muhalefet partilerinin dik durmasını bekliyor. Dik durmak, kararlı politika uygulamak önce iktidar partisine düşer. 2003’ten beri bir gömleğin düğmesi ilk defa yanlış iliklenmeye başlandı ve bugüne kadar da bütün düğmeler yanlış iliklendi. Artık doğru teşhisle ve doğru çözümle gidilmesi gerekir.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>