MHP’NİN POLİS VE ÖĞRETMENLERİN EK GÖSTERGELERİNİN ARTIRILMASINA YÖNELİK TEKLİFİ AKP TARAFINDAN REDDEDİLDİ.

12294870_881759218559123_6463419394636261235_n

Milliyetçi Hareket Partisi, TBMM’deki Torba Kanun görüşmeleri sırasında polis ve öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasına yönelik önerge verdi. MHP’nin bu önergesi AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.
Polis ve öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasına yönelik verdiği önerge üzerine TBMM Genel Kurulunda konuşan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “ AKP, üniversite mezunu polislerin ek göstergelerinin 2200’den 3000’e çıkarılmasını teklif etmektedir. Bu düzenlemeyle çalışan polisin maaşı 45 TL, emekli polisin maaşı 52 TL artmaktadır. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak polislerimizin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasını teklif ediyoruz. Bizim teklifimizle çalışan polisin maaşı 63 lira artarken, emekli polislerimizin maaşı 460 lira artacaktır. Önergemiz kabul edildiği takdirde emeklilikte maaşlar yarıya yakın azaldığı için emekli olmayan on binlerce polis emekli olacaktır. Öğretmenlerimiz temel ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çekmektedir. Bu maddede verdiğimiz önerge ile öğretmenlerimizin ek göstergelerinin 3000’den 3600’e çıkarılmasını teklif ediyoruz. Eğer öğretmenlerimizin ek göstergesi 3600’e çıkarılırsa, bu çalışan öğretmenimizin maaşında 53 TL emekli öğretmenlerimizin maaşına da 350-400 TL arasında yansıyacaktır.” dedi.

Polislerimiz verdiği hizmetin karşılığını alamamaktadır.
TBMM’deki Torba Kanun görüşmeleri sırasında polis ve öğretmenlerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasına yönelik verdiği önerge üzerine söz alan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “ Ülkemizin huzur ve güvenliği için zor şartlar altında canını ortaya koyarak görev yapan Türk polisi verdiği hizmetin karşılığını alamamaktadır. Düzensiz çalışma şartları, mesleki risk, stresli çalışma ortamı bırakın çalışma azmini, yaşama azmini dahi kırmaktadır. Kamu Denetçiliği Kurumunun 30 Aralık 2014 tarihli raporuna göre; 2008-2013 yılları arasında 157 polis intihar etmiştir. 2.323 polis ruh hastalıkları nedeniyle tedavi görürken 360 polis ruh hastalığı nedeniyle sınıf değiştirmiştir. Türkiye’de ortalama yaşam süresi 74 iken, polislerde bu süre 55’e kadar gerilemektedir. Yine bu rapora göre; Avrupa Birliği ülkelerinde polisler haftada 35-40 saat çalışmaktadır. Ülkemizde ek görevlendirmeler hariç polisler haftada 42 ile 60 saat arasında çalışmaktadır. Son zamanlarda polislerimizin haftalık çalışma saatlerinin 70 saati aştığı bilinmektedir. Polislere asli işlerinin dışında pek çok ek görev verilmektedir. Ancak Polislere sınav tedbirleri dışındaki diğer 29 ek görev karşılığında herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Polislere fazla mesaiye karşılık gereken idari izinler verilmemektedir.” dedi.
Polislerin ek göstergelerinin 3000’e çıkarılması hiçbir anlam ifade etmemektedir.
Polislerin ek göstergelerinin 3000’e çıkarılmasının hiçbir anlam ifade etmediğini söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “ Hükümet tasarısında üniversite mezunu birinci derecedeki polislerin ek göstergeleri 2200’den 3000’e çıkarılmaktadır. Mademki polislerin ek göstergeleriyle ilgili bir düzenleme yapıyoruz, bunu ciddi bir şekilde, kayda değer bir şekilde yapmak lazım. Bu düzenleme ne çalışan ne de emekli olan polislerimiz için bir anlam ifade etmiyor. Çünkü polislerin ek göstergesini 2.200’den 3.000’e çıkarıldığımız zaman çalışan polisin maaşı sadece 45 TL, emekli polisin maaşı 52 TL artmaktadır.” dedi.

Polislerin ek göstergeleri 3600’e çıkarılmalıdır.
Polislerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması gerektiğini söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “ Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu maddede verdiğimiz önerge ile polislerimizin ek göstergelerinin 2200’den 3600’e çıkarılmasını teklif ediyoruz. Bizim teklifimizle çalışan polisin maaşı 63 lira artarken, emekli polislerimizin maaşı 460 lira artacaktır. Emekli maaşları yarıya yakın düştüğü için binlerce polis emekli olmamaktadır. Önergemiz kabul edildiği takdirde emeklilikte maaşlar yarıya yakın azaldığı için emekli olmayan on binlerce polis emekli olacaktır. Ekmeğin yüzde 25 zamlandığı bir dönemde bu rakamlar öyle ciddi rakamlar değildir ve bütçe imkânları içerisinde çok rahat bir şekilde karşılanabilecek rakamlardır. Geliniz, bunu bu madde geçmeden hep birlikte düzeltelim. Eğer “Bu MHP’nin verdiği önerge, biz bunu reddedelim.” derseniz, şimdi önergeyi çekiyorum. AKP polislerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasına yönelik bir önerge versin, biz bunu kabul edelim. Önemli olan üzüm yemek, bağcıyı dövmek değildir.” dedi.
Öğretmenlerin ek göstergeleri 3600’e çıkarılmalıdır.
Öğretmenlerin en temel ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çektiklerini söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “ Geleceğimizin güvenceleri olan çocuklarımızı hayata hazırlayan öğretmenlerimiz en temel ihtiyaçlarını gidermekte zorluk çekmekte, ekonomik problemler karşısında çaresiz kalmaktadır. 9 uncu derecedeki bir öğretmen 2.300 TL ücret almaktadır. Birinci derecenin dördüncü kademesindeki çalışan bir öğretmenin ortalama maaşı 2.700 liradır. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu maddede verdiğimiz önerge ile öğretmenlerimizin ek göstergelerinin 3000’den 3600’e çıkarılmasını teklif ediyoruz. Eğer öğretmenlerimizin ek göstergesi 3600’e çıkarılırsa, bu öğretmenimizin maaşında 53 TL artış olacaktır. Birinci derecenin dördüncü kademesindeki 25 yıl çalışan bir öğretmenin emekli maaşı ortalama 1.850 liradır. Eğer öğretmenlerimizin ek göstergelerini 3600’e çıkarırsak bu öğretmenlerimizin emekli maaşı çalışma yılına bağlı olarak 350-400 TL arasında artacaktır.” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>