MANİSALI ESNAFIN BORCU 18,5 KAT ARTTI

2

Manisa milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan Akçay Manisalı esnafın borç tablosunu açıkladı. MHP’li Akçay, “AKP döneminde Manisa’da borçlu esnaf sayısı 2 kat, esnafın borç miktarı 18,5 kat arttı” dedi.

Manisa milletvekili MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay Manisalı esnafın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine borçlarına ilişkin çarpıcı veriler açıkladı. Manisalı esnafın borçlarına ilişkin Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdiğini belirten MHP’li Akçay Bakan Tüfenkci’nin cevabını paylaştı.

Manisalı esnafın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine borçlarının AKP döneminde 18,5 kat arttığını belirten MHP’li Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Esnafımızın Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine borçlarına ilişkin verilerin gerek Manisalı esnafın gerekse de ülkemizdeki esnafın hal-i pür mealini göstermesi açısından dikkat çekicidir. Manisa’da 2003 sonu itibariyle Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerine borçlu esnaf sayımız 6 bin 357 iken 2015 sonu itibariyle bu rakam yaklaşık 2 kat artarak 12 bin 4’e yükselmiştir. Aynı dönemde esnafımızın borç miktarı ise 29 milyon 430 bin 255 liradan yaklaşık 18,5 kat artarak 544 milyon 955 bin 495 liraya yükselmiştir. Yine aynı dönemde kooperatifte takipteki borç miktarı 740 bin 717 liradan yaklaşık 12 kat artarak 8 milyon 660 bin 923 liraya yükselmiştir.”

“AKP döneminde 38 bin 464 esnaf işyerini kapattı, faal esnaf sayısı yüzde 25 azaldı”

Esnafımızın borç tablosunun kapanan işyerlerine de yansıdığını belirten MHP’li Akçay, “AKP döneminde Manisa’da 38 bin 464 esnafımız işyerini kapatmak zorunda kalmıştır. Yine 2004 yılında Manisa’da 55 bin 467 faal esnaf var iken 2015 sonu itibariyle Manisa’daki esnaf sayısı yaklaşık yüzde 25 azalma ile 41 bin 781’e düşmüştür. Ülkemizin temel direği olan ve aile kurumundan sonra toplumsallaşmanın, iletişim kurmanın, birlik ve beraberliği zenginleştirmenin en güçlü yapısı olan esnaf ve sanatkârlık müessesemiz çökmek üzeredir. Esnaf ve sanatkârlarımız düzlüğe çıkmadan Türkiye ekonomisinde büyüme olmaz, zenginleşme, refah ve bolluk olmaz. Anayasa`nın 173 üncü maddesi gereğince küçük esnaf ve sanatkârın devlet tarafından korunması ve desteklenmesi gerekmektedir. Esnaf ve sanatkarlarımızın borç sarmalından çıkarılması ve esnaf ve sanatkarlarımızın iyiye doğru dönüşüm ve değişiminin gerçekleştirilmesi için yeni bir esnaf ve sanatkar modelinin belirlenmesi ve uygulanması gerekmektedir.” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>