17 ŞUBAT SALDIRISINDA SALDIRGANIN KİMLİĞİ VE YÖNETİM ZAFİYETİ

yerinden 2

ERKAN AKÇAY (Manisa) – 17 Şubat 2016 tarihindeki Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’da terör saldırısında şehit sayımız maalesef bugün de 29’a yükselmiştir. Maliye Uzmanı Aydın Dedehayır bugün şehit olmuştur. Ayrıca, yine, Diyarbakır Sur’da 1 askerimiz daha şehit olmuştur.
Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına ve büyük Türk milletine başsağlığı ve sabırlar diliyorum.
Bu saldırının hemen ertesinden itibaren Hükûmetin açıklamaları bir yönetim zafiyetine işaret etmektedir. Hükûmet Sözcüsü Sayın Numan Kurtulmuş’un açıklamalarını dikkate aldığımızda bunu görmek mümkündür. Saldırının daha ilk saatlerinde “Saldırının çok iyi planlanarak gerçekleştiğini görüyoruz.” demişti. Bu sözler bize yabancı gelmedi.
19 Eylül 2012 tarihinde de zamanın Hükûmet Sözcüsü Başbakan Yardımcısı da, Bingöl’de bir askerî konvoyumuza yapılan saldırıyla ilgili olarak “Bu saldırının konvoydaki son araca saldırılarak akıllıca yapıldığını görüyoruz.” demişti.
Geçmişteki Tokat Reşadiye’deki PKK saldırısıyla da ilgili olarak, saldırının hemen ertesinde de bir Hükûmet Sözcüsü Başbakan Yardımcısı “Bu saldırıyı PKK yapmış olamaz.” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.
Bir terör saldırısını tanımlarken veya açıklarken, çok iyi planlandığını, akıllıca hareket edildiğini veya şu örgütün yapmadığını, bu örgütün yaptığını söyleyebilmesi, Hükûmetin terörü tanımlarken bile dilinin ne kadar sorunlu olduğunu göstermektedir.
Soruyorum: Terörist eylem yaparken çok iyi planlama yapabiliyor da sen Hükûmet olarak terörle mücadele ederken neden çok iyi planlama yapamıyorsun?
Terör eylemlerinin güya, sözde istihbarata rağmen önlenememesi bir idari zafiyettir.
Dün, aynı Hükûmet sözcüsü teröristin kimliğine ilişkin “İsminin başka olması meselenin gerçeğini değiştirmez.” demektedir. Bu, bir gerçeği de maalesef değiştirmiyor; bu da Hükûmetin aklının karışık olduğu, bu süreçleri iyi yönetemediğidir.
Bu denli bir saldırıda hükümetin Türk milletine yönelik âdeta bir dezenformasyon faaliyeti içerisinde hareket ettiği anlaşılmaktadır.
Sonuç olarak, Hükûmet açık bir zafiyet içerisindedir. Hükûmete, terörle mücadele gibi önemli bir konuda, alınan kararların ve kamuoyuna yapılan açıklamaların mutlak bir şekilde doğrulanmadan kamuoyuyla paylaşılmaması gerektiğini hatırlatıyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>