AKP’NİN ETNİK TEMELLİ BÖLÜCÜ SİYASETİNE DAİR…

yerinden 1

AKP’nin etnik temelli bölücü siyasetine ilişkin TBMM’de bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Lütfen kürsülerde Hazreti Peygamber’in sözleri tahrif edilmesin sayın milletvekilleri. “Kişi kavmini sevmekle kınanamaz.”, Hazreti Peygamberimizin sözü. Burada olumsuzlanan ve lanetlenen, asabiyetçiliktir ve bugünkü karşılığı da ırkçılıktır.

Milliyetçilik, millet gerçeğinden hareket ederek, millet merkezli siyasetin adıdır.

Neredeyse saatlerdir etnikçilik, ırkçılık yapılıyor. Bütün etnik grupları saya saya Adalet ve Kalkınma Partisi de etnik temelli siyaset yapmaktadır.

Siz milletten ne anlıyorsunuz? Sosyolojik olarak milletin tanımını, anlamını bir öğrenmeniz lazım.

Tasada, kıvançta ortak, beraber ağlayıp beraber gülen topluluğu nasıl oluşturacaksınız?

Millet imal edilen bir varlık değildir; yüzlerce yıllık, binlerce yıllık ortak özelliklere sahip; tarihiyle, coğrafyasıyla, kültürüyle, diliyle, inancıyla ve ortak paylaştığı kaderiyle birlikte oluşan ve kesinlikle “ırk” kavramının ve etnisitenin dışında değerlendirilmesi gereken sosyolojik bir vakıadır. Lütfen sözlerimizi çok dikkatli konuşalım değerli arkadaşlar. Çünkü bu kürsülerden dile getirilen görüşlerin yansıması kitlelerde farklı olabilir. O bakımdan, bazı kavramları dile getirirken özellikle dikkatli olunmasını ben tavsiye ediyorum.

Şu an, milletimizin birliğinin ve beraberliğinin terör örgütü tarafından ve Türkiye’nin düşmanları tarafından hedef alındığı bir dönemde milletimizin birliğini, bütünlüğünü güçlendirecek birtakım tutum ve ifadeler içerisinde bulunmak gerekiyor.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>