AKP’NİN TERÖRLE MÜZAKERE YAKLAŞIMI VE TERÖR SALDIRILARINA İLİŞKİN…

1121

AKP’nin terörle müzakere yaklaşımı ve terör saldırılarına ilişkin TBMM’de bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Terör saldırılarının her geçen gün arttığı, adına “çözüm” denilen süreç boyunca iktidar tarafından göz yumularak güçlendirilen terör örgütünün canımızı yaktığı, ülkemizin birliğini bütünlüğünü tehdit ettiği, tünellerin ve çukurların kazıldığı, barikatların kurulduğu; askerlerimizin, polislerimizin ve vatandaşlarımızın şehit edildiği bir ortamda güvenlik kuvvetlerimiz vatan ve millet aşkıyla teröristlerle mücadele ediyor ve asayişi sağlamaya çalışıyor ve bu mücadelede, maalesef çok sayıda şehitler vermeye devam ediyoruz geçtiğimiz haftalarda AB Bakanının ifade ettiği gibi. Şehit vermeye devam edeceğini söylemişlerdi.

Ve terör örgütünün yine, bugün İzmir Kemalpaşa’da bir jandarma karakoluna saldırdığını da öğrenmiş bulunuyoruz. Yapılan bu mücadele, terör örgütü ve destekçileri tarafından Türkiye Cumhuriyeti devletine bir kara propaganda ve töhmet olarak yansıtılmaktadır.

Ülkemiz çok zor bir dönemden geçmektedir. Terör saldırıları milletimizin canını yakmaktadır. Milletimiz huzursuz ve endişelidir. Böylesine bir kaos ortamında, HDP’nin vermiş olduğu gensoru önergesinde Milliyetçi Hareket Partisi Grubu olarak konuşma yapmaktan vazgeçtiğimizi ve önergeye ret oyu vereceğimizi belirtiyorum.

Bu vesileyle şu hususları da hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak daha önce de terörün sorumlularıyla ilgili bir soruşturma önergesi vermiştik. Ancak dönemin Meclis Başkanı tarafından geri çevrildi. 17 Şubat Ankara saldırısı üzerine attığı tweet’le aciz bir görüntü sergilediğini de unutmadık İçişleri Bakanının. Diyarbakır Valisiyken Vilayet Binasının taşlanarak camlarının kırılması üzerine “Cama gelsin, cana gelmesin.” dedikten sonra üstlendiği İçişleri Bakanlığı döneminde açılım sürecinin terör örgütlerine verdiği tavizlerle artık bugün başkentimizde canlı bombaların patlatıldığını, şehirlerimizin âdeta Suriye ve Irak’a döndürülmeye çalışıldığını da not etmekte fayda görüyoruz. Terörist heykeli dikilince “Fiberglastan yapılmış.” diyerek aklınca olayın ciddiyetini hafifletmeye çalıştığını da ibretle gördük. Aynı Bakanın 28 Şubat 2015’te Dolmabahçe’de 10 maddelik mutabakat metni açıklanmasında da birlikte olduğunu da unutmadık.

5 Şubatta Mardin’de Sayın Başbakanın açıkladığı 10 maddelik eylem planını, Sayın Başbakanın 11 Şubatta Hollanda seyahati dönüşü yaptığı konuşmada, aynen, “Dikkat ederseniz bu 10 maddede mücadele kavramı yok.” diyerek eylem planına “terörle mücadele” konulmadığını da not ettiğimizi belirtiyor ve eleştirilerimiz bakidir diyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>