VATANDAŞLIK TANIMINA DAİR…

Erkan Akcay

Vatandaşlık tanımına dair TBMM’de bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Biraz önce HDP Grubu adına konuşma yapan konuşmacı “Benim nüfus cüzdanıma Kürt olduğumu yazmak yasak.” şeklinde bir ifade kullanmıştır. Ben bütün milletvekili arkadaşlarıma ve vatandaşlarımıza nüfus cüzdanlarını ve kimlik kartlarını bir dakika olsun incelemelerini tavsiye ediyorum ve bu inceleme sonunda görülecektir ki insanlarımızın ve vatandaşlarımızın nüfus cüzdanlarında hiçbir zaman etnik köken yazmaz, sadece “Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı” yazıyor. Bu hatırlatmayı bilgilerinize ve takdirlerinize sunuyorum.

Anayasa’nın 66’ncı maddesinden hepimizin haberi var. “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.” ifadesi bir etnik ırk bağlılığını değil bir millet bağlılığını hukuken ve siyaseten ifade etmektedir. Dolayısıyla, burada, Türkiye’de yıllardır Anayasa üzerine veya kimlik üzerine yapılan tartışmalarda asıl hedefin Türk millî kimliği olduğu da böylelikle biraz daha berraklaşmış oluyor.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>