HOCALI’DA YAŞANANLAR TEREDDÜTSÜZ BİR SOYKIRIMDIR

Milletvekili Erkan Akcay

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.
1992 yılında 25 Şubatı 26 Şubata bağlayan gece Azerbaycan Türkleri Karabağ Hocalı’da vahşice katledilmiştir. Hocalı’da o gün 106’sı kadın, 63’ü çocuk olmak üzere 613 insan şehit edilmiştir. Aradan geçen yirmi dört yılda üzüntümüz ve eli kanlı katillere karşı nefretimiz eksilmemiştir.
Hocalı’da yaşananlar tereddütsüz bir soykırımdır.
Uluslararası hukukta soykırım millî, etnik, ırki veya dinî bir grubu kısmen veya tamamen imha etmedir.
Hocalı katliamını soykırım olarak kabul eden ülkeler şunlardır: Azerbaycan, Meksika, Pakistan, Kolombiya, Çek Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Peru, Honduras, Sudan. Peki, ya, Türkiye Cumhuriyeti?
Milliyetçi Hareket Partisi olarak bu olayın soykırım olarak kabul edilmesini, Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu yönde bir irade göstermesini istiyoruz. Bu konuda İstanbul Milletvekilimiz Sayın Atila Kaya 26 Şubatın Hocalı soykırımını anma günü olarak belirlenmesi için kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisine sunmuştur.
Hocalı, millî bir onurdur; Hocalı, Azerbaycan’ın öz yurdudur; Hocalı’yı unutmayacağız ve unutturmayacağız.
Arayışımız Hocalı için adalettir ve aynı zamanda insanlık için de bir adalettir. Bu vesileyle Hocalı’da, Doğu Türkistan’da, Türkmeneli’de, Bayır Bucak’ta ve tarihin herhangi bir yerinde veya herhangi bir devrinde hayatını kaybetmiş bütün mazlumları bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyorum.
İki gün önce Suriye Bayır Bucak Türkmen Dağı’nda ülküdaşımız Ferhat Tüle şehit düşmüştür, bugün İstanbul’da toprağa verilmektedir. Ferhat Tüle’ye Allah’tan rahmet, ailesine ve aziz milletimize başsağlığı dileklerimi iletiyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>