CUMHURBAŞKANININ ANAYASA MAHKEMESİ KARARINA DAİR YAPMIŞ OLDUĞU DEĞERLENDİRMEYE İLİŞKİN…

yerinden 1

Cumhurbaşkanının Anayasa Mahkemesi kararını tanımamasına dair TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Bazı arkadaşlar darbe teşebbüsünden bahsediyor. Ne darbe teşebbüsü kardeşim! Bu açık, darbe üstüne darbe, darbe üstüne darbedir; hem de bu kaçıncı darbedir. Şimdi “Sistem değişti, bunu bana uydurun.” diyor.
İki maddelik bir anayasa yapmış kendisine. “Madde 1: Erdoğan her zaman haklıdır. Madde 2: Erdoğan’ın haksız olduğu durumlarda 1’inci madde geçerlidir.”
Bugün Sayın Cumhurbaşkanının şu sözü tartışılıyor: “Ben bu karara saygı duymuyorum ve karara uymuyorum.” En az onun kadar vahim bir cümle daha var, ağır ceza mahkemesinin de bu karara uymaması gerektiğini söylüyor engin hukuk anlayışıyla. Şimdi, siz ceza mahkemesinin hâkimi olarak kendinizi bir düşünün. Bakalım hâkimler nasıl algıladı bunu, bir baskı olarak algılamadı mı? Bu yöndeki beyanlar yargıya müdahale ve suç sayılan bir talimattır.
Bir ülkede aklı başında bir devlet adamı mahkemelerin bağımsız olduğunu, yargı kararlarına uymak gerektiğini, saygı duymak gerektiğini bilir. Hukukun üstünlüğüne, hukuk devleti ilkesine atıf yapması gerekirken, devletin başı olan Cumhurbaşkanı Anayasa’da belirlenmiş görevlerine aykırı tutum ve davranışlar içerisindedir. Bu, görüş belirtme değil. Bir Cumhurbaşkanı devletin başı olarak böyle bir görüş belirtemez. Bu açıkça darbedir. Kınıyorum ve telin ediyorum. Buna karşı her türlü mücadeleyi vereceğiz.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>