FAİZ ÖDEMELERİ VE BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİNE İLİŞKİN…

Milletvekili Erkan Akcay

AKP’nin faiz ödemeleri ve bütçe gerçekleşmelerine ilişkin TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Maliye Bakanının açıklamalarını dikkatle izledik. Ben herhangi bir sataşmadan da söz almıyorum fakat bazı görüşlerimi ifade etmek istiyorum. Sayın bakan on dört yılda bütçenin 5 kat arttığından bahsetti Sayın Bakan. Doğrudur, 5 kat rakamsal olarak artmıştır. Tabii, bir de bunu gerçek anlamda enflasyondan arındırarak ifade etmekte fayda vardır.

Bir de sizden evvelki on dört yılda bütçenin nereden nereye geldiğini de dönemsel olarak mukayese edince en azından kırk, elli yıllık periyotlar hâlinde mukayese etmek biraz daha anlamlı olur.

Sıkıntı daha çok 2007-2008 krizinden sonra başlamıştır. Hükümet kamu harcamalarının rasyonalizasyonu programı yapmıştır. Ondan sonra, gelirlerin iyileştirilmesi programı yapmıştır. Demek ki kamu harcamaları rasyonel değil ki böyle bir program yapma ihtiyacı duymuştur ve gelirlerin iyileştirilmesi ihtiyacı vardır, ona göre program geliştirmeye çalışmıştır. Bilhassa gelirlerin ekonominin ihtiyaçlarına göre ayarlanması sorunu vardır. Türkiye’de bütçe gelirleri daha çok konjonktüre bağlıdır. Bu yapısal sorunların çözülmesi gerekir.

Bir de bir önceki Maliye Bakanı Sayın Şimşek döneminde de açıklamıştım, o da doğruluğunu kabul etmişti. AKP döneminin yıllık faize ödediği tutar 2013-2015 yılları arasında yıllık 50 milyar lira iken bu 57’nci Hükûmetin yıllık ortalama faiz ödemesi 37,7 milyar liradır. Bu rakam itibarıyla, AKP döneminde kamunun faiz ödemelerinin yıllık ortalama rakamı, her ne kadar dönemsel olarak yıllar itibarıyla bütçe içerisindeki faiz ödemeleri azalmışsa da rakamlar itibarıyla, rakamlar üzerinden baktığımızda, yüzde 32,6’lık bir artış gösterdiği Maliye kaynakları tarafından kabul edilen bir durumdur.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>