MHP’Lİ AKÇAY: “BU HÜKÜMETE BİR KÖR KURUŞ DAHİ EMANET EDİLMEZ”

Erkan Akcay

2016 bütçesinin son gününde Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına söz alan grup başkanvekili Erkan AKÇAY, “Bu bütçe sorma-ver bütçesidir. Bu bütçe örtülü bir bütçedir. AKP harcama yetkisi istiyor ama hesap vermekten kaçıyor.” dedi.

2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı ve 2014 yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Tasarısı genel kurulda kabul edilerek yasalaştı. Görüşmelerin son gününde Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına tasarının tümünü değerlendirmek üzere kürsüye çıkan grup başkanvekili Erkan Akçay AKP’nin bütçe tasarısıyla örtülü bir bütçe ortaya koyduğunu, tasarının keyfilik ve şahsilik içerdiğini belirtti.

“Burası Saray Bahçesi Değil”

TBMM’nin kamu imkanlarıyla çalışırken meclis kürsüsünde Türk milletinin birliği, bekası ve menfaatleri aleyhine konuşma yapılamayacağı, kanun çıkarılamayacağını belirten MHP’li Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Size sesimi ulaştıran şu mikrofonda zıplayan her bir elektronda bile kefensiz yatan şehitlerin, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı vardır. Burası, saray bahçesi, kubbe altı, divan-ı humayun değildir. Burası, saltanat kayığı değildir. Burası entel kafeteryası da değildir. Terörist hücresi hiç değildir. Burası Türk milletinin kürsüsüdür. Milli Hâkimiyet, bu kürsüde tecelli eder. Demokrasi memlekete buradan gider. Hukuk, töre burada kurulur.”

Sorma-Ver Bütçesi!

“Yüzlerce muvazzaf subayına sahip çıkamadığınız Milli Savunma Bakanlığının bütçesini yapsanız ne olur; yapmasanız ne olur! Siz Diyarbakır Sur’daki tarihi Kurşunlu Camiisini koruyamazken, tarihte ilk defa Cuma namazı kılınamazken bütçeyi kabul etseniz ne olur! Fatih Paşa Mahallesindeki Süleyman Nazif İlkokulunun, Cizre’deki İstiklal İlkokulunun ve dahi 290 okulun yakılmasına engel olamadıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığının bütçesini yapsanız ne olur; yapmasanız ne olur! Süleyman Şah Türbesini, Saygı Karakolunu, toprağını koruyamazken, Ege’de Türk adalarına sahip çıkamazken, ülkemizi toplama kampına çevirirken, mültecilerin yıllık maliyeti 8 bakanlık bütçesini geçerken Dışişleri Bakanlığı bütçesini görüşseniz ne olur! Yolsuzluk, rüşvet, talan, israf bu kadar ayyuka çıkarken, bütçeyi çerez parası görürken bütçe yapsanız ne olur yapmasanız ne olur! Yaptığınız milli görevin şuuruna varmazsanız; milletin canına, malına, emeğine, ekmeğine, değerlerine, yer altı ve yerüstü zenginliklerine sahip çıkacak Milli ve Milliyetçi bir duruştan yoksunsanız; kusura bakmayın size değil kamu maliyesi bir kör kuruş dahi emanet edilemez!”

Bütçe hakkının aynı zamanda kesin hesap ve denetim hakkı olduğuna dikkat çeken MHP’li Akçay denetimden yoksun bir bütçenin “sorma-ver bütçesi” olacağını belirtti. Hükümetin yetki isteyip sorumluluk kabul etmediğini belirten MHP’li Akçay, “Denetimin tam anlamıyla olmadığı bir bütçede mali disiplin yoktur; keyfi harcamalar vardır, yolsuzluğa yol açmak vardır.” dedi.

“Kanunda verilen yetkiler kanunu anlamsız hale getiriyor”

Bütçe kanununda verilen yetkilerin kanunu bir bütün olarak anlamsız hale getirdiğini belirten MHP’li Akçay, “Bütçe Kanunun 6 ncı maddesiyle Maliye Bakanına bütçe kanununda her türlü değişikliği yapma yetkisi veriliyor. Kurum içi aktarmalar, yedek ödeneğe aktarma ve kurumlarda bu alandaki ilkeleri belirleme yetkisi veriliyor. Bu kadar sonsuz yetki, bütçe kanununu anlamsız hale getirmektedir. Bari oldu olacak 2 maddelik bir bütçe getirseydiniz: Madde 1: Bütçeyi Maliye Bakanı keyfince yapar. Madde 2: Bütçeyi Maliye Bakanı ve hükümet keyfince harcar.” dedi.

Konuşmasında 2016 bütçesini “örtülü bütçe” olarak ilan eden MHP grup başkanvekili Erkan Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “Her bütçede öngörülemeyen olağanüstü durumlar için yedek ödenek konur. 2014’te meclisten 1 milyar 200 milyon lira yedek ödenek yetkisi alındı, ancak yıl sonunda 25 milyar 360 milyon lira harcamışlar. Alınan yetkiden 21 kat fazla harcama var. Buna öngörüsüzlük ve keyfilik denir. Buna örtülü bütçe denir! 5018 sayılı Kanunun 23 üncü maddesine göre yılın bitimini takiben 15 gün içinde Maliye Bakanının Yedek Ödenek Harcamalarını kamuoyuna açıklaması gerekiyor. Oysa sayın bakan başlangıç ödeneği kadarını açıklıyor gerisi yok. Örneğin, son açıklama 1,2 milyar lirayı kapsıyor. Sayın bakan kalan 24,2 milyar lira nereye harcandı?

2016 bütçesinde yaklaşık 2 milyar lira E Cetveli ile harcama hukukunun dışına çıkarılıyor. Maliye Bakanı isterse bunu 100-200 milyar liraya kadar çıkarabiliyor, çünkü 6 ncı maddeye göre yetkili olmuş. Kalkınma Bakanlığına 100 adet taşıt alım imkânı veriliyor. Neden T cetvelinde göstermiyorsunuz? Ama o zaman keyfi davranamayacaksınız. Taşıtın cinsi, özellikleri, fiyatı vs. gösterilecek. Olur mu, bunlara keyfilik lazım!”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>