Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Nevruz Bayramı Münasebetiyle Yayınladıkları Kutlama Mesajı

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Nevruz Bayramı Münasebetiyle Yayınladıkları Kutlama Mesajı
21 Mart 2016

Binlerce yıllık maziye sahip büyük Türk milletinin çağlar ötesinden taşıyıp getirdiği, Türk kültürünün önemli bir öğesi olan Nevruz Bayramı’na bir kez daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Nevruz, Türk milletinin şölenlerinden birisidir. Nevruz, toprağın yeniden dirilişi, üstündeki yükü atışıdır. Nevruzu bu anlayışla kutlayan atalarımız inandıkları yaradılışın bu ilk gününü hayatın başlangıcı olarak kabul etmişlerdir.

Bu anlamda Nevruz, Türk milletinin zor günlerini geride bırakarak yeniden dirilişinin, tarih sahnesine eskiden daha güçlü bir biçimde çıkışının hikâyesidir.

Nevruz, Türk milletinin tabiatla beraber canlanışının bayramıdır.

Nevruz, Türk milletinin birlik ve beraberliğinin simgesidir.

Nevruz, maddi ve manevi dirilişin ve atılımın müjdecisidir.

Nevruz, adalettir, hürriyettir.

Yüzyıllardır Türk kültürünün tartışmasız bir parçası olan Nevruz Bayramı son yıllarda köksüzleştirilmeye, farklı anlamlar yüklenerek Nevruz’un esası bozulmaya çalışılmaktadır. Bölücü zihniyet tarafından sinsi emeller amacıyla kullanılmaya çalışan Nevruz ayrışmanın provalarının yapıldığı kanlı eylemler için kullanılmaktadır. Nevruzu farklılıkların özendirilmesi, Cumhuriyetin milli ve üniter niteliklerinin tasfiyesi arayışı olarak görenlerin Türk milletinin bir ve beraber yaşama irade ve kararlığı karşısında var olma şansları olmayacaktır.

Bilinmelidir ki,

Türk milletinin bir ferdi olmanın şuurunun en yüksek gururla kutlanacağı bu bayram nesilden nesile Türk milletinin kıyamete kadar sürecek mevcudiyetinin her anına uzanacaktır.

Bütün bu gerçeklerin ışığında, bizlere düşen görev tarihiyle, coğrafyasıyla, şiiriyle, türküsüyle, gelenek ve görenekleriyle Nevruz Bayramını yaşamak ve yaşatmaktır.

Bu vesileyle, Türklüğün Dünya’nın dört bir yanında yüksek bir şuurla hissedilmesi gereken bir bayram olduğu bilinciyle Türk milletinin Nevruz Bayramını kutluyorum.

Erkan AKÇAY
Manisa Milletvekili
Milliyetçi Hareket Partisi
Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>