MHP, TBMM’Yİ DOST VE KARDEŞ AZERBAYCAN’A DESTEK VERMEYE ÇAĞIRDI

12928261_1160379197335650_2034426747349996967_n

MHP, TBMM’Yİ DOST VE KARDEŞ AZERBAYCAN’A DESTEK VERMEYE ÇAĞIRDI

TBMM’deki Gensoru görüşmeleri öncesinde söz alan Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “ Ermenistan, 1994 yılından beri Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ’ı işgal etmektedir. Ermenistan’ın 1 Nisan’dan bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda 15 Azerbaycan Türk’ü şehit olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partileri, bu haklı davasında dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğunu bildiren bir ortak açıklama yapmaya davet ediyorum.” dedi.

MHP Grup Başkanvekili AKÇAY’ın Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırılarını TBMM’deki siyasi partilerin ortak mutabakat metni yayınlayarak kınamasına yönelik teklifine diğer siyasi partilerden cevap gelmemesi dikkat çekti.

TBMM’de Grubu bulunan partileri Ermenistan’a karşı ortak bildiriye imza atmaya davet ediyoruz.

TBMM’de Grubu bulunan siyasi partileri Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı saldırılarını kınamaya davet eden Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “ 1991 yılında Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ’ı işgal eden Ermenistan, 1994 yılında Dağlık Karabağ’ın tamamını işgal etmiştir. Ermenistan bu işgali sırasında 20 binden fazla Azerbaycan Türk’ünü şehit ederken on binlerce Azerbaycan Türk’ünü de göçe zorlamıştır. Ermenistan 1994 yılında Azerbaycan’la imzaladığı ateşkesi çeşitli dönemlerde bozmuştur. Son olarak 1 Nisan 2016 tarihinde Ermenistan’ın saldırısı sonucu aralarında sivillerin de bulunduğu 12 Azerbaycanlı şehit olmuştur. Azerbaycan’ın iyi niyet göstergesi olarak 2 Nisan 2016 tarihinde bölgede tek taraflı ateşkes ilan etmesine rağmen Ermenistan’ın saldırısı sonucu 4 Nisan 2016 tarihinde 3 Azerbaycan askeri daha şehit olmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partileri, bu haklı davasında dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğunu bildiren bir ortak açıklama yapmaya davet ediyorum. Bu düşünceyle de siyasi parti gruplarına bir ortak açıklama yapma konusunda çağrıda bulunuyorum.” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>