ESNAFI SEVİNDİREN TEKLİF MHP’DEN

12928318_953556191379425_4142992989170497131_n

Esnaf ve sanatkârlara prim desteği öngören kanun teklifi meclise sunuldu. MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın imzasıyla verilen teklif ile esnaf ve sanatkârlara 110 lira prim desteği veriliyor.

2016 yılı itibariyle asgari ücretteki artışa bağlı olarak Bağ Kur prim ödemelerinde büyük artışlar olan esnaf ve sanatkârlara prim ödemeleri için destek öngören kanun teklifi meclise sunuldu. Manisa milletvekili MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın imzasıyla verilen kanun teklifi 2016 yılı için esnaf ve sanatkârlara 110 lira, sonraki yıllar için ise asgari ücret artış oranında arttırılacak destek ödemeleri verilmesi öngörülüyor.

Kanun teklifiyle ilgili açıklama yapan MHP’li Akçay, “Esnaf ve sanatkârlarımız zor günlerden geçiyor. Bu Kanun teklifi esnafımıza yönelik Anayasal bir görevin yerine getirilmesidir.” dedi.

Esnaf ve sanatkârların sosyal güvenlik prim ödemelerini gerçekleştirmekte zorlandıklarını belirten MHP’li Akçay, asgari ücret artışına bağlı olarak prim borçlarındaki artışın esnaf ve sanatkârların yükünü arttığını söyledi. 1 Ocak 2016 itibariyle asgari ücretteki brüt 374 liralık artışın esnaf ve sanatkârların ödeyeceği sosyal güvenlik primlerine 128 liralık artış olarak yansıdığına dikkat çeken MHP’li Akçay “Bugün esnafımız siftah dahi yapamadan evine ekmek götürme çabasındadır. Ekonomi bu kadar olumsuz bir tablo çizerken esnafımızdan prim borçlarını ödeyebilmesi beklenemez. Önümüzdeki günlerde prim borcunu ödeyemeyen esnaf sayısında artış kaçınılmaz hale gelecektir. Bir an önce esnaf ve sanatkârların prim ödemelerine ilişkin bir destek mekanizmasının hayata geçirilmesi gerekmektedir. Prim yükündeki aşırı artış hükümet tarafından desteklenmelidir. Unutulmamalıdır ki, esnaf ve sanatkârlarımız düzlüğe çıkmadan ekonomide büyüme olmaz, zenginleşme, refah ve bolluk olmaz. Esnaf ve sanatkarlarımızın sorunlarını görmezden gelen bir ekonomi politikası ülke ekonomisini uçuruma sürüklemekten başka bir vizyon ortaya koyamaz.” dedi.

Esnafa 110 lira prim desteği

MHP’li Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Yılın ilk üç ayındaki ekonomik gelişmeler esnaf ve sanatkârlarımızın sosyal güvenlik prim ödemelerinde karşılaştıkları sorunların giderek derinleştiğini göstermektedir. Ekonomik istikrar ve toplumsal huzur için esnaf ve sanatkârlarımız desteklenmelidir. Üstelik Anayasamızın 173’üncü maddesi gereğince küçük esnaf ve sanatkârın devlet tarafından korunması ve desteklenmesi gerekmektedir. Kanun teklifimizle esnaf ve sanatkârlarımızın Bağ Kur prim ödemelerinde 2016 yılı için aylık 110 TL, sonraki yıllar için ise asgari ücret artış oranına bağlı olarak belirlenecek destek ödemeleri ile esnaf ve sanatkârlarımızın prim ödemelerinde desteklenmesi amaçlanmaktadır.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>