VATANDAŞLARIMIZIN KİMLİK BİLGİLERİNİN İNTERNETTE YAYINLANMASINA İLİŞKİN…

yerinden 2

Vatandaşlarımızın kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasına ilişkin meclis genel kurulunda bir konuşma yaptım:

Ülkemizde birkaç gündür 49 milyon 611 bin 709 vatandaşımızın kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasına ilişkin haberler yer alıyor.

Anladığımız kadarıyla 2011 seçimi öncesinde seçmen sıfatı kazanmış vatandaşlarımızın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları, anne-baba isimleri, nüfusa kayıtlı oldukları yer, doğum tarihleri ve MERNİS’e kayıtlı adresleri İnternet sitelerinde yer almaktadır.

Bu bilgilerin nasıl başka birilerinin eline geçtiği sorunun bir boyutu olmakla birlikte, bir diğer sorun şudur: Kişisel veriler, bütün bir milletin kimlik verileri çalınabilir durumda. Bu ölçekte ve içerikte bir verinin ancak bir devlet kurumu nezdinde tutulabileceği açıktır. Dolayısıyla, bu verileri korumakla görevli ve sorumlu olan kişi ve kurum, Hükûmettir, ilgili bakanlıklardır. Ancak, görüyoruz ki kurumsal anlamda güvenlik önlemleri alınmamış, sorumluluk da duyulmuyor.

Bu denli büyük bir ulusal güvenlik konusunda Hükûmet üyelerinin açıklamalarını hayretle izliyoruz.

Sayın Başbakan “Evimin adresi sızdırılmış, misafir olmak isteyen varsa gelsin.” diyerek güya espri yapıyor.

Adalet Bakanı “Nereden, nasıl sızdı bilmiyorum ama rakamlara baktığımız zaman 50 milyon civarında.” diyor.

Ulaştırma Bakanı “Bu, paralel yapının algı operasyonudur.” diyor. “Kimler paylaştı bilemiyoruz, bir şey yapamazlar.” diyor.

Bu denli büyük bir meselede bu denli gayriciddi bir tutum ve açıklamaları kınadığımı belirtmek istiyorum.

Hükûmetin bir an önce gerekli tahkikatları tamamlayarak, alınacak önlemlere dair Meclise bilgi vermesi gerekmektedir. Bu verilerin korunmasına ilişkin sorumluluk Hükûmettedir. Hükûmet görevini yapmamıştır.

Sonuç olarak, tekrar söylemek isterim ki bu denli büyük bir güvenlik sorununda sorumluluğunu ve görevini yerine getirmeyenler mutlaka hesap vermelidir.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>