BMM Başkanının laiklik ilkesinin Anayasa’da yer almamasına ilişkin açıklamasına dair…

Erkan Akcay

TBMM Başkanının laiklik ilkesinin Anayasa’da yer almamasına ilişkin açıklamasına dair meclis genel kurulunda bir konuşma yaptım:
ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Kahraman Türkiye’nin gündeminde yer almamasına rağmen fevkalade lüzumsuz ve bütün Türkiye’yi endişeye sevk eden bazı görüşler serdetmiştir.
Kendisi Türkiye Cumhuriyetinin protokolünde ikinci sırada yer alan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanıdır ve Anayasa’ya ilişkin bir toplantıda kişisel görüşlerini serdedemez.
Sayın Kahraman’ın laiklik açıklaması “kişisel görüş” diyerek geçiştirilemez. Sayın Kahraman millî iradenin tecelligâhı, temsilcisi Meclisimizin Başkanıdır. Sayın Başkanın Türkiye’nin kurucu ilkelerini hedef alan bu açıklamasını çok ama çok yanlış bulduğumu belirtmek istiyorum.
Öncelikle kişisel görüşleri serdetme platformunda değildir ve bir tartışma başlatmıştır. Bu tartışmaya ilişkin Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili görüşünü dün de, bugün de bize göre gayet net bir şekilde ifade etti. Cumhuriyet Halk Partisi, HDP Grubu da ifade etti ve Milliyetçi Hareket Partisinin de bu konuda görüşü son derece açık ve nettir.
Son derece talihsiz açıklamalardır ve Meclis Başkanı tarafından kesinlikle tavzih edilmesi gereken bir görüştür, talepler bu yöndedir. Kınamaya ilişkin de elbette kınanabilir. Dolayısıyla bunun bir üslup sorunu olmadığı kanaatindeyim. Şu anda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına çok önemli bir görev düşüyor.
Türkiye’nin laiklik diye bir problemi yoktur. Anayasa’mızda ve hukuk düzenimizde bu oturmuştur. Zaten geçmiş yıllarda pek çok tartışma, münakaşa, hatta kavgaya varan birtakım durumlar olmuştur.
Türkiye’nin gündeminde olmayan bir hususu yeni Anayasa’nın, Anayasa çalışmalarının yapıldığı bir gündemde bizzat Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı tarafından gündeme getirilmesini son derece yanlış bulduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yani laiklik hem Anayasa’mızın hem Türkiye Cumhuriyetinin en temel değerlerinden birisidir ve bu tartışmalar Türkiye’yi kamplaşmaya ve ayrışmaya götürür. Laiklik üzerinden bir tartışma başlatmak toplumu kutuplaştırmaktan ve ayrıştırmaktan öte bir anlam ifade etmeyecektir.
O bakımdan sadece kişisel kanaatiyse kendinde kalsın, bütün Türkiye’yi bu tartışmanın paydaşı yapmasını doğru bulmuyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanını bu konuda gereken açıklamayı ve düzeltmeyi yapmaya davet ediyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>