Irak’ın Tuzhurmatu kentinde Türkmenlere yönelik saldırılara ilişkin meclis genel kurulunda bir konuşma yaptım:

yerinden 1

Irak’ın Tuzhurmatu kentinde Türkmenlere yönelik saldırılara ilişkin meclis genel kurulunda bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Irak’ın Tuzhurmatu kentinde Türkmenlere yönelik saldırılar devam ediyor. 24 Nisan günü ilan edilen ateşkese rağmen, içlerinde PKK’lı unsurların da bulunduğu peşmergeler sivil Türkmen halka tankla, havanla ve ağır silahlarla saldırmaktadır.

Bu nasıl bir durum? Peşmergeyi zaman zaman Türkiye’nin eğittiğini ve Hükûmetin Barzani’yle nasıl içli dışlı ilişkileri olduğunu dikkate aldığımızda çok önemli bir durumla karşı karşıyayız.
Mustafa Aksu ve İmam Ahmet mahallelerinde Türkmenlerin evleri hedef alınmaktadır. Saldırılara karşı Türkmenler kendilerini korumak için sokaklara inmiştir. Halk, ellerinde silahlarıyla evlerini ve iş yerlerini koruma gayretine düşmüştür.

Kentteki bu saldırıların amacı etnik bir savaş çıkarmaktır. Bu saldırılar çok önemli katliam girişimlerinin habercisidir. Tuzhurmatu’daki saldırıların Türkmenlerin yaşadığı diğer kentlere de yansıması hâlinde çok vahim sonuçlarla karşı karşıya kalınacaktır.

PKK destekli peşmergenin bu saldırıları kadim Türkmen kenti Tuzhurmatu’dan Türkmenleri çıkarmak için yapılmış hamlelerdir. Hükûmeti bu konuda duyarlı olmaya ve açıklama yapmaya davet ediyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>