7 Nisan e-muhtırasının 9 uncu yıl dönümü vesilesiyle…

1

27 Nisan e-muhtırasının 9 uncu yıl dönümü vesilesiyle meclis genel kurulunda bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Bugün 27 Nisan, o meşhur e-muhtıranın 9’uncu yıl dönümü. Bu e-muhtırayla, bir vesayet girişimiyle sanal bir mağduriyet oluşturuldu. AKP’nin seçim kampanyası bunun üzerine bina edildi. Hemen akabinde 4 Mayısta Dolmabahçe’de neler görüşüldüyse hâlâ meçhuldür.

Oysa bu 4 Mayıs Dolmabahçe görüşmesi 27 Nisan e-muhtırasıyla doğrudan ilgilidir. Görüşmenin tarafları bu görüşmenin mezara kadar gideceğini ifade etmişlerdir. Bu 4 Mayıs görüşmesi de bir vesayet hadisesidir ve demokrasiye bir müdahaledir.

Vesayet ve müdahalelere karşı tutarlı olmaya davet ediyorum.

Milliyetçi Hareket Partisi tutarlı ve ilkeli bir duruşa sahiptir. 27 Nisan bildirisini Türk demokrasi tarihinin bir kara lekesi olarak değerlendiriyoruz.

27 Nisan bildirisi için Sayın Erdoğan “Muhtıra olarak değerlendirmiyorum.” açıklamasını yapmıştı. Muhtıranın Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt tarafından kaleme alındığı itiraf edilmişti ancak ne hikmetse bu kişi daha sonra Devlet Şeref Madalyası’yla ödüllendirilmiştir.

27 Nisan bildirisi bu bakımdan tarafların amacına ulaşmıştır.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>