MHP’li Akçay’dan Meclis Başkanına Laiklik Tepkisi

13043630_1176185029088400_3942882874530935764_n

MHP’li Akçay’dan Meclis Başkanına Laiklik Tepkisi:
“MECLİS BAŞKANLIĞI KİŞİSEL GÖRÜŞLERİ AÇIKLAMA MAKAMI DEĞİLDİR”

MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY meclis başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik açıklamasına tepki gösterdi. Akçay, “Kendisi Türkiye Cumhuriyetinin protokolünde ikinci sırada yer alan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanıdır ve Anayasa’ya ilişkin bir toplantıda kişisel görüşlerini serdedemez.” dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Anayasa’da laiklik olmamalı” açıklaması meclis genel kurulunda tartışmalara sebep oldu. Manisa milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY meclis başkanı Kahraman’ın açıklamasına tepki göstererek “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Kahraman Türkiye’nin gündeminde yer almamasına rağmen fevkalade lüzumsuz ve bütün Türkiye’yi endişeye sevk eden bazı görüşler serdetmiştir. Kendisi Türkiye Cumhuriyetinin protokolünde ikinci sırada yer alan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanıdır ve Anayasa’ya ilişkin bir toplantıda kişisel görüşlerini serdedemez. Sayın Kahraman’ın laiklik açıklaması “kişisel görüş” diyerek geçiştirilemez. Kişisel görüşlerinizi ancak aile ve dost meclislerinde dile getirebilirsiniz. Sayın Kahraman millî iradenin tecelligâhı Meclisimizin Başkanıdır. Sayın Kahraman Meclis Başkanı sıfatını taşıması hasebiyle sorumluluk bilinciyle hareket etmelidir. Sayın meclis başkanının Türkiye’nin kurucu ilkelerini hedef alan bu açıklamasını çok ama çok yanlış bulduğumu belirtmek istiyorum.” dedi.

“Türkiye’nin Laiklik Diye Bir Problemi Yoktur”

Türkiye’nin laiklik diye bir probleminin olmadığının altını çizen MHP’li Akçay “Anayasa’mızda ve hukuk düzenimizde laiklik ilkesi yerleşmiştir. Türkiye’nin gündeminde olmayan bir hususu Anayasa çalışmalarının devam ettiği bir gündemde Meclis Başkanı tarafından gündeme getirilmesi yanlıştır. Laiklik üzerinden bir tartışma başlatmak toplumu kutuplaştırmaktan ve ayrıştırmaktan öte bir anlam ifade etmeyecektir.” dedi.

“Anayasa sözlük değildir”

Meclis başkanının Anayasa’da laiklik tanımının yapılması gerektiğine dair açıklamalarını da değerlendiren MHP’li Akçay, Anayasa bir sözlük veya ansiklopedi değildir yani bütün kavramlar tanımlanmaz. Ancak Anayasa’nın bütünlüğü içerisinde dikkatle bakarsak orada demokrasinin nasıl anlaşılması gerektiği, nasıl kurumsallaştığı, laikliğin de nasıl kurumsallaştığı, hukuk devletinin ne olduğu maddelerinin bütünlüğü içerisinde gayet net şekilde ortaya çıkar. Anayasa’nın bütünlüğü ve ruhu içerisinde, bir de Türkiye’nin geçmişten bugüne kadar müktesebatına, birikimine baktığımızda, laikliğin ne anlama geldiğini anlamak mümkündür. Türkiye laiklik konusunda yeterli birikime sahiptir. Biz Avrupalılar gibi Otuz Yıl, Yüzyıl Savaşları yapacak değiliz.” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>