Manisa Milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Basın Toplantısı Metni

IMG_8219

Manisa Milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Basın Toplantısı Metni
12 Mayıs 2016

Değerli Basın Mensupları,

Siyasette esas olan ilkeli ve dürüst bir duruştur. Milliyetçi Hareket Partisinin siyaset anlayışı budur. Siyasete ve siyasetçiye güven bu iki sütun üzerinden inşa edilebilir. Yalan ve iftiralar üzerinden şekillenen popülist tutum ve söylemler Türk siyasetinin seviyesini düşürmektedir.

Türk siyasetinde dürüst ve ilkeli siyasetin limanı olan partimize programlı bir saldırı gerçekleştirilmektedir. Bu saldırıların Cumhuriyet Halk Partisi ayağını da grup başkanvekili Özgür Özel üstlenmiş görünmektedir.

CHP grup başkanvekili sayım Özgür Özel son günlerde partimize ve sayın genel başkanımıza yönelik yaptığı açıklamalarda nezaket ve saygı sınırlarını aşmakta, edep sınırlarını zorlamaktadır.

CHP’li Özel demagoji cezbesine kapılmış ve ne dediğini kendi duymayan, okuduğunu ve dinlediğini anlamak istemeyen bir siyasetçi profili çizmektedir.

CHP’li Özel son günlerde yapmış olduğu açıklamaları da konuyu bağlamından ve öznesinden koparmaktadır.

Pazartesi günü yapmış olduğu basın açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştır:

“Bugüne kadar AKP ile MHP arasında adı konmamış bir koalisyon vardı. Defalarca AKP’li bakanların gensorularında MHP sıralarının bakan lehine AKP ile birlikte oy kullanması, AKP sıralarından alkış, MHP sıralarından gülümsemeyle karşılanıyordu. Bahçeli’nin ülkeyi Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık hayallerine teslim etmeye niyet kurduğunu gösteriyor.”

Sayın Özel’e tavsiyem bu saçmalıklarını dile getirmeden önce Sayın Genel Başkanımızın, Genel Başkan Yardımcılarımızın ve bizlerin açıklamalarını dikkatle okuyup dinlemesidir. Acaba kimin ağzından bu yönde bir açıklama duymuştur?

Yine Sayın Özel AKP’li bakanlar hakkındaki gensoru oylamalarından bahsetmiştir. Biz HDP’nin verdiği gensorularda “hayır” oyu kullandık, CHP’nin getirdiği gensoruları kabul oyu vererek destekledik. Burada şaşırtıcı olan şudur: CHP’nin grup başkanvekili HDP’nin gensorularını savunmakta, bizi HDP’ye destek vermemekle itham etmektedir.

CHP’li Özel MHP’nin HDP’ye karşı tavrından neden rahatsızdır?

Sayın Özel siz HDP’nin grup başkanvekili misiniz? Rozetinizde CHP amblemi var, ama gönlünüzde ve zihninizde HDP mi var, neden HDP’yi savunma gayreti içerisindesiniz?

CHP’li Özel’in falcılık yaparak Milliyetçi Hareket Partisine üç-dört bakanlık için partili Cumhurbaşkanı konusunda AKP’ye destek verecek diye iftira atmasını anlamak mümkün değildir. Bir zamanlar ülkenin birliği ve bütünlüğü noktasında dimdik ayakta duran CHP’yi bu gün HDP ile aynı noktada buluşturan ve PKK’nın taleplerine aracılık eder hale getiren nedir?

Değerli basın mensupları, lütfen şu sözlere bakınız:

“40 vekille AKP’ye yalvarıyorsun.” “Git sana Hilal-i Ahmer Kızılay baksın.” “AKP’ye göz kırpıyorsun.” “Genel Kurul salonunda önünü ilikleyip selam duruyorsun.”

Sayın Özel Genel Başkanımız Sayın Devlet BAHÇELİ bir asalet ve saygı sembolüdür.

Merak etmeyin eğer bir gün düçar ve düşkün kalırsanız Devlet BAHÇELİ bir Hilal-i Ahmer gibi sizi de şefkatine alır.

Sayın Özel dün de kanal kanal gezip uydurma görüşlerini tekrarlamıştır. Neymiş efendim sayın genel başkanımızın ağzından bakla çıkmış; 40 vekille AKP’ye yalvarıyormuşuz; AKP’ye göz kırpıyormuşuz; sayın genel başkanımız genel kurul salonunda ceketini ilikleyip cumhurbaşkanına selam durmuş.

Tek kelimeyle ayıp. Bu sözleri Özgür Özel’e hiç yakıştıramıyorum.

Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’yi henüz ceketinin düğmeleri açıkken bir Allah’ın kulu görmedi. Asil ve saygılı bir duruş neden eleştirilir? Sizde hiç gelenek, görenek, adap, saygı kalmadı mı?

Şimdi buradan Sayın Özel’e selektör! yapıyorum:

Anlaşılan CHP’yi kıskançlık krizleri sarmaya başlamıştır.

Terörle mücadelenin kesintiye uğramasını istemiyoruz. Hükümete desteğimiz sadece bu çerçevenin içerisindedir.

Hükümete verdiğimiz ve vermeyi arzu ettiğimiz destek terörle mücadele eksenlidir. Ülkemizin iç çatışmaya sürüklenmesini istemiyoruz.

Kesintisiz ve şartsız desteği de ihtiyaç olması haline vereceğiz.

Öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. Çok netiz.

MHP başkanlığa karşıdır. Geçmişte ne söylediysek bugün de aynı şeyi söylüyoruz.

AKP’de tek ve ortak bir görüş yok; kimi başkanlık, kimi yarı başkanlık, kimi partili cumhurbaşkanlığı diyor.

MHP Başkanlık ve Anayasa konusunda daha önce ne söylediyse aynı istikamettedir.

Partili cumhurbaşkanlığı sağlıklı bir çözüm değildir. Partili cumhurbaşkanlığı sistemi cumhurbaşkanını herkesin cumhurbaşkanı olma konumundan uzaklaştırır. Cumhurbaşkanı tüm milletin cumhurbaşkanıdır. Eğer partili cumhurbaşkanı olursa o zaman sadece onu seçen yüzde 52’nin cumhurbaşkanı haline gelir.

Partili cumhurbaşkanını kabul etmemiz mümkün değildir.

Pazarlık içerisinde değiliz; hiçbir AKP’liyle görüşmedik.

CHP’li Özgür Özel muhalefete muhalefet etmeyi bıraksın, muhalefetini iktidar partisine yöneltsin, soruların cevabını AKP’li muhataplarından istesin.

MHP’nin derdi sizi mi gerdi?

CHP, MHP’nin içişleriyle neden bu kadar ilgilenmektedir? Başka bir siyasi partinin içişleri ile ilgili yorumlarda bulunmak, falcılık yapmak en hafif tabiriyle siyasi nezaketsizliktir.

Şimdi biz de onun gibi, henüz kongreleri bitmeden bir sonraki kongrenin kavgasını yaptıklarını mı konuşalım?

Ya da parti içi disiplinin sağlanamayıp Genel Başkanlarıyla Milletvekillerinin terörle mücadele ve dokunulmazlıklar gibi konularda nasıl birbirleriyle çeliştiklerini mi anlatalım?

Değerli Basın Mensupları,

Özgür Özel’in partimize yönelik nezaket dışı söylemleri sistematik bir hal almıştır.

Bundan önce 8 Mart’ta da sizlerle bir araya gelip Sayın Özel’in akıldışı konuşmalarına ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek zorunda kalmıştım. O basın toplantısında Sayın Özel’e bazı sorular da yöneltmiştim. 2 ay geçti; henüz cevap vermedi. Bu vesileyle sorularımı tekrarlamak isterim.

Sayın Özel,

Deniz Baykal’ın söylediği gibi; partinizin AKP ile HDP arasında sarkaç görevi gördüğü bugünlerde, terörle mücadele konusunda genel başkanınızdan ve milletvekillerinizden farklı ve zıt sesler çıkan parti CHP değil mi?

İktidara gelememenin acısıyla sürekli açılımlar yaparak ilkelerinden uzaklaşan siz değil misiniz?

HDP’den rol kapmaya çalışan siz değil misiniz?

İmralı Canisi Öcalan’ın 10 maddelik paketini dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a kendi projesi olarak sunan CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu değil midir?

PKK’nın Suriye uzantısı “YPG bizim için terör örgütü değildir” diyen sayın genel başkanınız değil midir?

Sizin milletvekilleriniz değil miydi PKK’lıları şehit olarak niteleyenler?

PKK’nın savunuculuğunu yapan ve PKK’lılarla birlikte dağa çıkarak PKK’ya meşruiyet kazandırmaya çalışan sizin milletvekilleriniz değil miydi?

İmralı canisinin taleplerini kanun teklifi haline getiren sizin CHP’li milletvekiliniz değil miydi?

Sözde Ermeni soykırımı konusunda HDP ile aynı kulvarda birleşen siz değil misiniz?

“Ben ve çevremdekiler HDP’ye oy verdik.” diyen CHP milletvekili ve yöneticileri değil miydi?

Değerli Basın Mensupları,

Milliyetçi Hareket Partisi olarak demokratik ilkeler çerçevesinde her türlü eleştiri ve yoruma açığız. MHP Türk siyasetinin en şeffaf partisidir. Gizli kapaklı hiçbir hesabımız ve görüşmemiz olmamıştır ve olmayacaktır.

Ancak falcılığı, yalanı, iftirayı, entrikayı, dedikoduyu ister MHP’ye olsun, isterse başka partilere olsun; kabul etmemiz mümkün değildir. Milliyetçi Hareket şeffaf siyaset, yapıcı muhalefet, ilkeli ve dürüst bir duruş içerisindedir.

CHP’nin sözcüsü kendi acınası durumlarına bakıp öz eleştiri yapacaklarına Türk siyasetinin ilkeli, dürüst ve yüz akı partisi MHP aleyhinde kampanya yürütme gayretindedir.

MHP’nin Anayasa ve dokunulmazlıklar konusundaki ilkeli, tutarlı ve dürüst duruşu CHP’yi rahatsız etmiştir. Bu rahatsızlık yalan, iftira ve nefret söylemine dönüşmüştür.

Yalan ve iftiranın hasadı hüsrandır.

Yalan ve iftiranın kaçınılmaz sonucu itiraf ve özürdür.

Sonuç olarak, kim ne derse desin. Milliyetçi Hareket Partisi hak bildiği yoldan devam edecektir. MHP Türk siyasi hayatının onurlu amiral gemisidir; bu konumunu da muhafaza edecektir.

Milliyetçi Hareket, Türk devletinin, Türk milletinin, Türk vatanının birlik, bütünlük ve bağımsızlığının teminatıdır; bu görev Milliyetçi Hareket’in 5 bin yıllık Türk tarihinden aldığı şuurla gelecek nesillere bırakacağı mirastır.

Konuşmama burada son verirken hepinizi saygılarımla selamlıyorum.

Erkan AKÇAY
Manisa Milletvekili
Milliyetçi Hareket Partisi
Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>