Manisa Milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramına İlişkin Yayınladıkları Kutlama Mesajı

Manisa Milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramına İlişkin Yayınladıkları Kutlama Mesajı
19.05.2016

Türk milletinin hürriyet sevdasının alevlendiği, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün milletimiz adına tarihi bir karar olan Samsun’a çıkışının 97 nci yıl dönümündeyiz.

97 yıl önce bugün milli mücadelenin ilk adımı atıldı; işgal ve esarete karşı ilk hamle yapıldı; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk harcı karıldı.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında ülkemizin dört bir yanında başlayan işgaller Türk milletini hüsran ve umutsuzluğa sevk etmiştir. Türk ülkesi yabancı haritalarda paylaşılırken, topraklarımız üzerinde ekonomik ve siyasi hâkimiyet mücadelesi yapılırken İstanbul’daki hükümet sessiz ve tepkisiz bir şekilde yabancı kuvvetlere boyun eğmiş haldeydi. Bu şartlarda 16 Mayıs 1919 günü Bandırma Vapuru Türk milletinin kurtuluşu, bağımsızlığı, selamet dolu geleceği için Anadolu’ya doğru yola çıkmıştı.19 Mayıs günü Samsun’a ulaşan Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin bağımsızlık, mücadele ve inanç ateşini alevlendirmiştir.

19 Mayıs, karanlık, tehditkâr ve acı bir dönemde milli onurun dirilişi, bağımsızlık kararınındev adımıdır.

19 Mayıs, Türk milletinin birliğini ve dirliğini hedef alanlara karşı emsalsiz bir meydan okumasıdır.

19 Mayıs, Türk Milletinin bağımsızlığını kazanmak için top yekûn göstermiş olduğu bir direnişin ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ulaşan uzun ve zorlu bir sürecin ilk adımıdır.

19 Mayıs; teslimiyet belgelerini yırtıp atan cesaretin timsali, manda ve himaye çağrılarını bastıran kahramanlığın sesidir.

Türk milleti 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayarak ayağa kalkmış, tarihte örnek olan bir mücadele azim ve iradesiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Tarih tekerrür etmektedir. 97 yıl önce Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Samsun’a çıkmasına sebep olan şartlar yeniden vuku bulmaktadır. Türk milleti bugün de her türlü yıkıcı ve bölücü emelle karşı karşıyadır. Kimliğimiz, birliğimiz, dirliğimiz, tarihimiz, vatanımız ve geleceğimiz tehdit altındadır.

97 yıl önce milli mücadeleye neden olan şartlar bugün bölücü terör, suni kimlik tartışmaları, toplumsal kutuplaşma, kültürel yabancılaşma, ekonomik bağımlılık, yoksulluk, milli kimlikten uzak ve teslimiyetçi dış politika ile yeniden vücut bulmaktadır.

Kimsenin şüphesi olmasın ki, Türk milleti şehitleriyle inşa ettiği bağımsız Türk devletini sonsuza kadar yaşatacaktır. Bu irade ve güç Türk milletinde vardır.

Türk vatanı bölünmeyecektir.

Türkiye Cumhuriyeti millî ve üniter bir devlettir, bölünemez, özerk bölgelere, eyaletlere ayrılamaz.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin mevcut sınırları bellidir; adı Türkiye’dir; devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir; milletimizin adı Türk milletidir; vatanımız Türkiye’dir; bayrağımız Türk Bayrağı’dır.

Bu düşüncelerle Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük Türk milletinin birlik ve bütünlüğünü canlandırdığı bu anlamlı günün yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bütün silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Erkan AKÇAY
Manisa Milletvekili
Milliyetçi Hareket Partisi
Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>