TBMM Genel Kurulunda Sokak Çocuklarına Şefkat Haftası münasebetiyle bir konuşma yaptım:

yerinden 2

TBMM Genel Kurulunda Sokak Çocuklarına Şefkat Haftası münasebetiyle bir konuşma yaptım:

“24-30 Mayıs tarihleri arası Sokak Çocuklarına Şefkat Haftası’dır.

Sokak çocukları konusu, kavram olarak dahi bizleri üzen, toplumumuzun, devletin ve hepimizin hassasiyet göstermesi gereken bir konudur. Sokak çocukları her türlü kötülüğe açık, uçurumun kenarındadır. Ellerinde kitaplarla, kalemlerle edinecekleri meslekle milletimizin geleceğinde yer alması gereken çocuklarımız uyuşturucunun, alkolün, sigaranın, şiddetin ve istismarın pençesine sürüklenmektedir.

Anayasa’da devlet “sosyal bir devlet” olarak tanımlanmıştır. Bu tanımın gereği olarak korunmaya muhtaç çocukların topluma kazandırılması için her türlü tedbiri alma, ilgili kurumları ve kuruluşları kurma görevi devlete verilmiştir ancak bu görevden daha önemlisi bu konuda toplumsal bir bilinç oluşturmaktır. Sokak çocukları sorununun çözümü toplumun bilinçlenerek bu soruna sahip çıkmasına bağlıdır.

Bununla birlikte, bu çocukların sokak ortamından çekilerek aile ya da bir kurumda bakım ortamına alınmasına, onların eğitime veya vasıflı çalışma ortamlarına yönlendirilmesi gerekir. Hükûmetin bu özel günü vesile kılarak sokak çocuklarının sorunlarına ve bu sorunların çözümüne dair toplumsal bir bilinç oluşturulması için harekete geçmesi ve gereken tedbirleri alması gerekir.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>