MANİSA’NIN EĞİTİM SORUNLARINA NEDEN İLGİ GÖSTERİLMİYOR?

Erkan Akcay

Manisa milletvekili MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın Manisa’nın eğitim sorunlarını meclis gündemine taşıdığı on soru önergesine halen cevap verilmedi. MHP’li Akçay “Bu tutum hükümetin Manisa’nın eğitim sorunlarına duyarsızlığını göstermektedir.” dedi.

Manisa milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY meclisin 26 ncı döneminde Manisa’nın eğitim sorunlarına ilişkin vermiş olduğu 10 (on) soru önergesine cevap verilemedi. Önergelerine cevap verilmemesini değerlendiren MHP’li Akçay “Yazılı soru önergelerinin Meclis İç Tüzüğü gereği on beş gün içerisinde cevaplanması gerekmektedir. Manisa’nın eğitim sorunlarını gündeme getirdiğim önergelerime ise 2015 yılının Aralık ayından beri, yani 6 aydır cevap verilmedi. Hükümetin bu tutumu AKP’nin Manisa’nın eğitim sorunlarına karşı duyarsız olduğunu göstermektedir.” dedi.

“AKP eğitimden de sınıfta kaldı”

AKP hükümetlerinin 14 yılda en başarısız olduğu alanlardan birisinin de eğitim olduğunu belirten MHP’li Akçay “AKP eğitim sorunlarına kalıcı çözümler üretememiştir. Bugün 14 yıldır tek başına iktidar olan bir parti var ancak yedinci Milli Eğitim Bakanı karşımıza çıktı. 14 yılda 6 bakan eğitim sorunlarını yama yaparak günü kurtarma çabası içerisinde olmuştur. Ancak bugün Türk eğitim sistemi içerisinden çıkılmaz bir kaosa sürüklenmektedir. Ortaya çıkan tablo da AKP eğitimden de sınıfta kalmıştır.” dedi.

Hükümetlerin en önemli görevlerinden birisinin milli eğitim olması gerektiğini belirten MHP’li Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkelerin ve kentlerin kalkınmışlık karşılaştırmalarında kullanılan en önemli kriterlerden birisi eğitimdir. Milli eğitim çalışmalarına yeterli önemi vermeyen bir ülkenin kalkınması mümkün değildir. Bunun için de esas olan soruna duyarlılıktır, farkındalıktır. Biz Manisa’nın eğitim sorunlarına önem veriyoruz. Sorunların çözümü için öncelikle içeriklerinin bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için de önergelerimizi Milli Eğitim Bakanına yöneltiyoruz. Bazı önergelerimizi vereli 6 ay oldu. İç tüzük gereği 15 günde cevaplanması gereken önergeler 6 aydır cevapsız kaldı. Eğer biz bu cevapları alamazsak eğitim sorunlarına nasıl çözüm üreteceğiz? Soru önergelerine cevap vermeyen hükümetin tutumu Manisa’nın eğitim sorunlarına karşı ne denli duyarsız kalındığını göstermektedir.”
MHP’li Akçay’ın önergelerinden cevaplanamayan bazı sorular şöyle: Manisa’da öğretmen başına düşen öğrenci sayısı nedir? Bakanlığın öğretmen başına öğrenci sayısındaki hedefe göre Manisa’da her yıl göreve başlatılması gereken öğretmen sayısı nedir? 2002–2015 yılları arasında her yıl için ayrı ayrı belirtilmek suretiyle Manisa’da ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretimde öğrenci başına bir eğitim dönemi içerisinde gerçekleştirilen eğitim harcaması nedir? Manisa’daki öğrenci başına eğitim harcamasının Türkiye genelinde iller bazında yapılacak bir karşılaştırmadaki sırası nedir? Manisa’da bütün ilçeler için ayrı ayrı belirtilmek koşuluyla ilköğretim okullarındaki derslik sayısı nedir? Her yerleşim yeri için ayrı ayrı belirtilmek suretiyle Manisa ilçelerinde derslik başına düşen öğrenci sayısı nedir? Derslik başına düşen öğrenci sayısı dikkate alınarak yapılacak olan bir değerlendirmede Manisa’da bütün ilçeler için ayrı ayrı belirtilmek suretiyle ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında derslik açığı nedir? Derslik açığının kapatılması için 2016 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete açılması planlanan derslik sayısı nedir?

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>