CEMİL MERİÇ’İN VEFATININ SENE-İ DEVRİYESİ MÜNASEBETİYLE…

yerinden 1

Vefatının sene-i devriyesi münasebetiyle Cemil Meriç’i mecliste yaptığım bir konuşmayla andım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Büyük düşünce adamı, sosyolog ve edebiyatçı Cemil Meriç’in vefatının 39’uncu yıl dönümünü idrak ediyoruz.

Merhum Cemil Meriç hayat yolculuğunun başlangıcını şu şekilde tasvir etmişti: “Kimi başında taçla doğar, kimi elinde kılıçla; ben kalemle doğmuşum.”

Cemil Meriç, kendisine çizdiği yaradılışının gereği olarak okuma, öğrenme, düşünme, üretme azminden hiçbir zaman vazgeçmedi. Bu uğurda gözlerini kaybettiğinde dahi onun için kitaplar fırtınalı sulardaki limandı, kitaplar onun hayat yolculuğunun sınır taşları olmuştu.

Cemil Meriç “Kimim ben?” sorusuna “Hayatını Türk irfanına adayan münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi.” diyerek cevap vermiştir. Cemil Meriç’in hisarında sadece özgür düşüncenin bayrağı dalgalanmıştır.

Bu bayrağın gölgesindeki “Bu Ülke”, “Mağaradakiler”, “Umrandan Uygarlığa”, “Işık Doğudan Gelir”, “Jurnaller” gibi eserleri baş ucu kaynaklarıdır.

Cemil Meriç’in bu eserlerinin her aydının ve siyasetçinin mutlaka satır satır okuyacağı ve idrak edeceği eserler olduğunu düşünerek bu vesileyle Cemil Meriç’i rahmet ve şükranla anıyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>