MHP’Lİ AKÇAY: “DEMOKRASİYE İNANIYORSAK HER TÜRLÜ FİİLİ DURUMA KARŞI ÇIKMALIYIZ”

13697083_1012264975508546_2093515118874250693_n

15 Temmuz darbe girişimini değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY, “15 Temmuz darbe girişimi topyekun olarak milli iradeyi, Türk milletinin birlik ve beraberliğini hedef almıştır. Demokrasiye inanıyorsak her türlü fiili duruma karşı çıkmalıyız. Türk milletinin ortak geleceği hukuk ve demokrasidir.” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi grup başkanvekili Erkan AKÇAY 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açıklamalarda bulundu. 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemiz büyük bir badire atlattığına dikkat çeken MHP’li AKÇAY Demokrasi ve hukuk dışı bu arayışa milletçe dur dedik. Bu kalkışma yalnız seçilmiş iktidar ve milletvekillerini değil, Türk milletinin tamamını, millî iradeyi, bütün kurumlarını hedef almıştır.” dedi.

Ülkemizin kritik bir süreçten geçtiğini belirten MHP’li AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti: “Bu ahval ve şerait içinde ülkemizin çok kritik bir süreç içerisinde olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Bu ortamda en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, ihanete karşı milletçe ve devletçe bütün demokrasi kurumlarıyla bir arada olmamızdır. Farklılıklarla değil, ortak akıl ve iradeyle hareket etmeliyiz, sabrın ve sağduyunun izinden ayrılmamalıyız. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, devletimizin kurumlarını birbiriyle ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile milletimizi karşı karşıya getirecek söylem ve eylemlerden özenle uzak durulması ve bu tür söylem ve eylemlere mâni olunması gerekmektedir. Asker de bizimdir, polis de bizimdir; hepsi milletimizin özbeöz evlatlarıdır.

Türk milletinin ortak geleceği hukuk ve demokrasidir. Demokrasiye, parlamenter sisteme, Anayasal sisteme bağlı olarak darbe ve darbeciliği Türk siyasetinin lügatinden silmeliyiz. Bu çerçevede başta darbeciler olmak üzere bu kişilerin darbe yapma güç ve iradesini elde etmelerine vesile olan unsurlarla “ama’sız, fakat’sız, lakin’siz” mücadele edilmesi gerekmektedir.”

“MHP’nin Duruşu İlkeseldir”

MHP’li AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti: “MHP’nin duruşu konjonktürel değil, ilkeseldir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak her türlü darbeye karşıyız, karşı çıktık, karşı çıkacağız. Eğer demokrasiye inanıyorsak ister silahlı ister silahsız her türlü fiili duruma karşı çıkmamız gerekiyor. Darbe girişimleriyle mücadele için hukuk ve demokrasi çerçevesinde mevcut sistemi iyi işletmemiz gerekmektedir. Devleti yönetenlerin her türlü fiili durum oluşturma gayretinden kaçınmalıdır. Darbe teşebbüsünü fırsata çevirme gayretiyle yeni fiili durumlara girişmek ayrı bir hata olacaktır.

15 Temmuz’da TBMM’de iktidarıyla muhalefetiyle hukuk ve demokrasi çerçevesinde oluşan ortak duruşu bundan sonra da devam ettirmemiz gerekiyor. Asıl başarı ortak duruş çerçevesinde gerçekleştireceğimiz mücadeleyle gelecektir. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak devlet yönetiminde hiçbir paralel yapının olmaması için her türlü gayreti gösteriyoruz ve bundan sonra da göstermeye devam edeceğiz.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>