MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ERKAN AKÇAY’IN REKTÖRLERİN ATANMA VE GÖREVDEN ALINMA YETKİSİNİ CUMHURBAŞKANINA VEREN AKP ÖNERGESİ HAKKINDA YAPMIŞ OLDUKLARI KONUŞMA METNİ

Milletvekili Erkan Akcay

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; gerçekten hayretler içerisindeyim. Şu önergeyi okuyunca bunun bir mini darbe girişimi olduğunu, bir fiilî durum yaratma ve oldu bitti girişimi olduğunu ifade ediyorum. Daha da ağırını maalesef üzülerek söylemek durumundayım ki çok ciddi bir siyasi ahlaksızlıkla karşı karşıyayız, bu kadar açık, net. (MHP, CHP ve HDP sıralarından alkışlar)

Üniversiteleri üniversite olmaktan tamamen çıkaran, rektörlük seçimlerini yine şahsi ve keyfî tasarrufa, insafa terk eden; daha evvel atanan rektörlerin, bu şahsi, keyfî atanan rektörlerin birçoğunun FETÖ’cü çıktığını dahi dikkate almayan, şimdi FETÖ’cü yerine METÖ’cü rektör arayışı içerisinde olunduğunu ortaya koyan bir önergedir bu. Şu anda YÖK’ün ve mevcut iktidarın FETÖ’cü vakıf üniversitelerinin 14’ünü kurduğunu gözden uzak tutmayınız.

28 Mayısta Sayın Başbakan Diyarbakır’da “Ey aziz Diyarbakırlılar, Selahaddin Eyyubi Üniversitesini kurduk, kazandırdık. Hayırlı uğurlu olsun.” deyip bunun övgüsünü ve kazancını talep ederken kanun hükmünde kararnameyle 28 Temmuzda yani iki ay sonra bu üniversite dahil 14 üniversite kapatılmıştır.

Yaşananlardan ders alınmadığı ortaya çıkıyor. Yani iyileştirme yapılacakken daha kötü bir duruma getiriliyor. 15 Temmuz darbe girişiminden hiç mi ders alınmadı? Bu nasıl akıldır, mantıktır, muhakemedir Allah aşkına? Neye göre seçeceksiniz?

Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bunun Anayasa’ya uygun olmayışı bir tarafa zaten eleştirdiğimiz kötü bir durum vardı üniversitelerde, rektör seçimleri fevkalade sorunlu, uygun olmayan bir durumdu. Fakat şu hâliyle tamamen keyfî ve şahsi bir tasarrufa bırakılıyor. Bu, ancak diktatörlüklerde olacak bir uygulamadır, bunu kabul etmek mümkün değildir. Bu önergeden vazgeçmeye davet ediyorum iktidarı.

Teşekkür ederim.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>