AKP TERÖRÜN FİNANSMANININ ARAŞTIRILMASINI REDDETTİ

MRLL4432

Milliyetçi Hareket Partisi Grup başkanvekili Erkan AKÇAY’ın terör örgütlerinin ülkemizdeki finansal faaliyetlerinin araştırılarak terörizmin finansmanının önlenmesi için alınması gereken tedbirleri tespit etmek amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulmasına dair önergesi AKP’li milletvekilleri tarafından reddedildi. MHP’li Akçay, “Bir taraftan FETÖ, diğer taraftan PKK ile mücadele ettiğimiz ve özellikle FETÖ ile mücadele kapsamında FETÖ’nün finansal yapılanmasına ilişkin operasyonların devam ettiği bir gündemde AKP’nin önergemizi reddetmesi manidardır” dedi.

Ülkemizde FETÖ ve PKK terör örgütleriyle mücadele sürerken Milliyetçi Hareket Partisi terör örgütlerinin finansmanının araştırılması ve terörizmin finansmanının önlenmesi için gereken önlemlerin alınması amacıyla meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. Genel Kurulda oylanan önerge AKP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. AKP’nin ret oyu vermesini değerlendiren MHP’li Grup başkanvekili Erkan Akçay “Bu sonuç AKP’nin terörün finansal yapısının araştırılmasını istemediği anlamına gelmektedir. Özellikle FETÖ’nün finansal ağıyla ilgili adli süreçlerin yoğun bir şekilde devam ettiği bugünlerde AKP’nin önergemizi reddetmesi manidardır.” dedi.

Terörizmin finansmanının araştırılması önergesinde konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ülkemizin hem içeriden, hem dışarıdan terör örgütlerinin saldırı alanı haline geldiğini belirterek “Türkiye Cumhuriyeti olarak, Türk milleti olarak bu saldırılara karşı topyekûn mücadele etmek durumundayız. Bu mücadelenin ‘ama’sı, ‘fakat’ı, ‘lakin’i, ‘çünkü’sü olamaz.” dedi.

Bataklık kurutulmazsa sinekler tekrar çıkar

Terörle mücadelede önceliğin elbette güvenlikte olduğunu belirten MHP’li Akçay “tek başına güvenlik tedbirleri almak, savunma pozisyonunda kalmak terörle mücadelede yeterli olmuyor. Terör bir bataklıktır, bütün unsurlarıyla birlikte bu bataklığı kurutmak gerekiyor. Bu önergemizde ifade ettiğimiz üzere, terörizmin finansmanıyla mücadele büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü terörü, terör örgütlerini ve teröristi besleyen en önemli unsurlardan birisi de terörizmin finansmanıdır. Devletin bütün kurum ve kuruluşlarının teksif edilerek terörle mücadelede başarılı olması gereken alan terör örgütlerinin finansmanıdır. Eğer bu bataklığı kurutamazsak yok edilen sinekler tekrar hayat bulmaya başlayacaktır.” dedi.

Akçay’dan Çarpıcı Vergi Örneği

Konuşmasında terör örgütlerinin ‘vergi’ adı altında haraç topladığını, ‘himmet’ adı altında finansman sağladığını belirten MHP’li Akçay dikkat çekici bir örnek verdi. Maliye Bakanlığı’nın vergi bilincini arttırmak için ilköğretim çağındaki çocuklara programlar düzenlediğini belirten MHP’li Akçay “Böyle bir konferans sırasında bir vergi uzmanı ilköğretim çağındaki çocuklara kafalarındaki vergi algısını ortaya çıkarmak için soruyor: ‘Vergi nedir? Acaba kim anlatacak?’ Her çocuk bir vergi tanımı yapıyor; yalnız, bir çocuk şöyle tarif ediyor: ‘Her ay bir akşam evimize bir amca gelir, babam ona zarf içinde bir para verir, vergi verir.” diyor.’ PKK “vergi” adı altında haraç topluyor, evlerden zarf içerisinde vatandaşlardan alıyor ve masum çocuk da bunu kafasına vergi kavramı olarak yerleştiriyor. İşte terörizmin finansmanının geldiği boyutları göstermesi bakımından bu hadise çok vahim bir örnek teşkil ediyor.” dedi.

“FETÖ’nün ve PKK’nın Finansal Ağı Mutlaka Çökertilmelidir”

15 Temmuz sonrasında FETÖ’yle mücadelenin en önemli aşamalarından birisinin finansal mücadele olduğuna dikkat çeken MHP’li Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “FETÖ’nün yoğun bir finansal ağ ile terör örgütünü bilinmektedir. FETÖ; çekler, senetler, nakitler, şirketler, markalar, zincir marketler, okullar, dershaneler ve himmet paralarından oluşan bir finansal ağ kurmuş, bu ağ ile Anadolu’dan çok sayıda iş adamını, meslek odalarını âdeta mahalle baskısı altına alarak haraç toplamıştır ve bunun adına da himmet demiştir. Himmet adı altında kayıt dışı, şeffaflıktan uzak, denetimden uzak, hesabı verilmeyen paralar toplanmış, finansman sağlanmıştır. Bu ağ içerisinde mesela Zaman gazetesi aboneliği âdeta esnaf ve tüccarlar için bir referans olmuştur. Netice itibarıyla bu “network” denilen iletişim ağıyla devasa bir finans ağı kurulmuştur, bu ağların kesinlikle çökertilmesi gerekmektedir.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>