MHP’Lİ AKÇAY: “ŞEHİTLER ARASINDA AYRIM YAPMAYIN!”

MRLL4498

MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Şehit Aileleri ve Gazilerin Sorunları hakkında TBMM Genel Kurulunda yapmış oldukları konuşma:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; şehit ailesi ve gazilerimizin sorunlarıyla ilgili gündem dışı söz aldım. Muhterem heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Türk vatanı şehit ve gazilerimizin kutlu bir mirasıdır. Türkiye Cumhuriyeti şehitlerimizin kanlarıyla kurulduğu gibi gazilerimizin karşılıksız mücadelesiyle var olmuştur.

Şehitlik ve gazilik, yüce dinimiz ve millî kültürümüze göre ulaşılacak en yüksek mertebedir. Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’e göre şehitler ölü sayılmaz.

Milletimizin söylediği “Şehitler ölmez, vatan bölünmez.” söylemi Türk Milletinin dinî ve millî değerleri konusundaki inancının bir göstergesidir.

Millî Savunma Bakanlığının yönergesi dışında yasal bir tanımlama yoktur bu konularda. Bu yüzden AKP iktidarı, şehitliği, maalesef, her fırsatta sulandırmaya başlamıştır. Kaçakçılık yaparken öldürülenlere bile şehitlik unvanı verilmeye çalışılmıştır. Nitekim şimdi de 15 Temmuz şehitleri ve gazileri ile terör şehit ve gazileri arasında ayırım yapılmaktadır.

Anayasa’nın 61’inci maddesinde “Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar.” ifadesi vardır. Şehitlerimizin ailesi ile gazilerimizin taleplerinin yerine getirilmesi anayasal bir görevdir.

667 ve 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerle 15 Temmuzdaki darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlere şehitlik, yaralılara gazilik unvanı verilmiştir. Yine bu kanun hükmünde kararnamelerle terörle mücadelede şehit ve gazilere verilen tüm haklar 15 Temmuz şehit ve gazilerine de verilmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi, şehit ailesi ve gazilerin yaşam standardını artırmaya yönelik her türlü düzenlemeye destek vermiştir. Bundan sonra da bu desteğimiz devam edecektir. Ancak 15 Temmuz şehitleri ve gazileri ile terörle mücadele şehit ve gazileri arasında ayrım yapılmasına kesinlikle karşıyız.

2330 sayılı Kanun’a göre şehit aileleri ve gazilere tazminat bağlanmaktadır. Ancak 670 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de 15 Temmuz şehit ve gazilerine, terörle mücadele şehit ve gazilerinin 5 katı tutarında tazminat ödenmesine yönelik düzenleme yapılmıştır.

15 Temmuz darbe girişiminde 240 vatandaşımız şehit olmuştur, 2.195 vatandaşımız yaralanmıştır. 15 Temmuzdan bugüne de 138 askerimiz, 120 polisimiz, korucularımız ve vatandaşlarımız şehit olmuştur, yaralanmıştır.

15 Temmuz şehitleri için Hükûmet eliyle maddi yardım kampanyası düzenlendi. Kampanyanın ilk haftasında 20 milyon lira topladı. Şimdiye kadar ne toplandığını bilmiyoruz.

15 Temmuz şehitlerinin ailelerine Hükûmet tarafından birer ev tahsis edilmiştir. Hayırsever bağışçıların desteğiyle birer ev daha verilmiştir. Bütün bunları destekliyoruz. Ancak terör şehitlerimiz ve gazilerimiz için neden yardım kampanyası yapılmadığını, terör şehitlerimiz ve gazilerimize neden ev verilmediğini de Hükûmete soruyoruz.

15 Temmuz şehitleri için televizyonlarda sürekli programlar yapılırken, gazetelerde sürekli manşetler atılırken terör şehitlerimiz için şehit törenlerinde hamasi birkaç sözden başka bir söz işitemiyoruz.

15 Temmuz şehitlerini, demokrasi uğruna hayatını kaybetti diye yüceltirken, vatan, millet, devlet, din ve bayrak uğruna gözünü kırpmadan hayatını feda eden şehitlerimize neden farklı bir muamele yapılıyor? Yoksa hâlâ “3-5 Mehmet şehit oldu diye Meclisi toplamaya gerek yok.” diyen eski refikinizin zihniyetini devam mı ettiriyorsunuz? Veya geçtiğimiz haftalarda güvenlik görevlileri için “O insanların görevi hayatını vermek ve onun için maaş alıyor, ekstra bana bir iyilik yapmıyor.” diyen danışmanın sözüne mi itibar ediyorsunuz?

Şehit ve gaziler arasında ayrım yapmayalım. 15 Temmuz şehit ve gazileri de bizimdir, terörle mücadelenin şehit ve gazileri de bizimdir; hepsi, bütünü bizimdir. Gelin bu yanlıştan dönün. 15 Temmuz şehit ve gazilerine ne hak veriliyorsa, Terörle Mücadele Kanunu kapsamında şehit olanlara da bu hakları verelim.

Bu vesileyle bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

Yüce heyeti saygıyla selamlıyorum. (MHP sıralarından alkışlar)

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>