VAN DEPREMİNİN YIL DÖNÜMÜ VESİLESİYLE VANLI DEPREMZEDELERİN SORUNLARI HAKKINDA

1

TBMM Genel Kurulunda Van depreminin yıl dönümü vesilesiyle Vanlı depremzedelerin sorunları hakkında konuşma yaptım:
ERKAN AKÇAY (Manisa) – Geçtiğimiz pazar günü, 2011 yılında yaşanan Van depreminin yıl dönümüydü. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.
Aradan geçen beş yılda depremin yaraları yeterince sarılamamış, Van’daki ekonomik ve toplumsal sorunlara kalıcı çözümler bulunamamıştır.
Deprem sonrasında İŞKUR tarafından yürütülmüş olan “Toplum Yararına Çalışma Projesi” kapsamında Vanlı depremzedeler kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmişlerdir. Proje kapsamında Vanlı depremzedeler, geçici işçi statüsüyle istihdam edilmiş, 2015 yılına kadar yılda dokuz ay istihdam edilip, kalan üç ay da işsiz kalmışlardır.
Proje kapsamında 2015 yılına kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar ile Yüzüncü Yıl Üniversitesinde istihdam edilen 238 depremzede 2015 Haziran ayından bu yana işsizdir. Depremzedelere verilen kalıcı statülü iş sözleri hâlen yerine getirilmemiştir. Hükûmet depremzedelerin sorunlarına duyarsız kalmamalıdır. Vatandaşlarımıza verilen sözler tutulmalıdır. Bu çerçevede söz konusu 238 kişinin bir an önce istihdam edilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı harekete geçmelidir.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>