Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın 10 Kasım Münasebetiyle TBMM’de Yaptığı Atatürk’ü Anma Konuşma Metni 10.11.2016

MRLL4432

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın 10 Kasım Münasebetiyle TBMM’de Yaptığı Atatürk’ü Anma Konuşma Metni
10.11.2016

Sayın Başkan,
Değerli Milletvekilleri,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 78 inci yıl dönümü münasebetiyle söz aldım. Şahsım ve MHP Grubu adına muhterem heyetinizi saygıyla selamlıyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kahraman bir komutan, seçkin bir inkılâpçı ve büyük bir devlet adamı vasfıyla kendini Türk milletinin varlığına ve istikbaline adamıştır. Ümitsizliği ve türlü belaları tarihe gömmüş, Türk milletine yeniden yükselmenin rehberi olmuştur.

Türk milletinin engin tarihindeki asaleti ve bağımsız yaşama ülküsünü üstün bir mücadele azmi ile gelecek yüzyıllara taşımıştır. O’nun liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti ateşle çevrili bir coğrafyada hayranlıkla izlenen bir ülke haline gelmiştir.

Milli ruha öncülük eden büyük kahraman Atatürk, Türk milletinin çağlar aşan kudretinin sırrını alevlendirmiştir.

Atatürk, ufkumuzu aydınlatan bir kutup yıldızıdır.

Değerli Milletvekilleri,

Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük başarısı, Kurtuluş Savaşına girerken Türk milletinin içinde bulunduğu çok vahim ortamda saklıdır. Atatürk eşsiz liderliği, dirayeti ve gayretiyle, Kurtuluş Savaşı öncesinde 11 cephede ( Balkan Savaşları-1911-13, Trablusgarp-1912, I. Dünya Savaşındaki cepheler-1914-1918: Çanakkale, Kafkasya, Sina-Filistin, Irak, Hicaz-Yemen, İran, Galiçya) yıllarca savaşmış; yorgun, ekonomisi çökertilmiş, vatanı işgal edilmiş, silahları elinden alınmış, ordusu dağıtılmış bir milleti, harap ve bitap düşmüş bir ülkeyi tekrar ayağa kaldırmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk uzun süren savaşlardan yorgun çıkan milletimizi ortak değerler etrafında birleştirerek çağdaş medeniyet ülküsüne yöneltmiştir. O aynı zamanda, Türk milletinin emperyalizme karşı yürüttüğü bağımsızlık mücadelesinin bayraktarlığını yaparak mazlum milletlerin umut ışığı, heyecan ve ilham kaynağı olmuştur.

Atatürk “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ilkesiyle günümüzde başta yakın çevremiz olmak üzere zulmün olduğu her bölgede ufuk açan bir ülküye sahipti.

Değerli Milletvekilleri,

Mustafa Kemal Atatürk Türk milletinin medeniyet yürüyüşünde Türkiye’yi sadece bir anavatan görmekle kalmamış, inkılaplarıyla, gerçekleştirdiği atılımla Türk milletinin çağlar aşan ülküsünü genç Cumhuriyetle hayata geçirmiştir.

Atatürk,

• “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” sözüyle milli egemenliği,

• Milleti tebaadan vatandaşlığa geçiren fazilet rejimi cumhuriyeti,

• “Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla tam bağımsızlığı,

• Milli mücadele sonunda taçlanan milli devleti, bizlere emanet bırakmıştır.

O’nun emanetleri ve öğütleri daima yaşayacaktır.

Atatürk’ün eserlerini, millet iradesine dayanarak gösterdiği üstün basireti küçültmeye, sulandırmaya ve bu yolla Cumhuriyet’in temellerini bozmaya yeltenenlere en iyi cevabı yine büyük Türk milleti verecektir.

Bugün Atatürk’ü anmak, şanlı ecdadımıza karşı bir görevimiz olmakla birlikte, Türk milletini ve Türk devletini esaret altına alarak yok etmek isteyen dahili ve harici bedbahtlar için de kesin bir ihtardır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı, Türk milletinin bir evladı olmaktan gurur duyan herkesle bugün Atatürk’ün aziz hatırasında bir kez daha buluşuyoruz. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, devletimizin ilelebet payidarlığını daima yüksekte tutuyoruz.

Atatürk’ü anlamak ve anlatmak için “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” seslenişini tek yürek ve tek sesle haykıracağız.

Konuşmama son verirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>