SİİRT’TE MEYDANA GELEN MADEN KAZASI MÜNASEBETİYLE…

yerinden 2

Manisa Milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Siirt’te Meydana Gelen Maden Kazası Münasebetiyle TBMM Genel Kurulunda Yapmış Oldukları Konuşma
22.11.2016

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Geçtiğimiz hafta cuma günü Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyündeki bir bakır madeninde heyelan olmuş ve göçük meydana gelmiştir. Şu ana kadar 6 işçimizin cansız bedenine ulaşılmıştır. Göçük altında hâlen 10 işçinin olduğu söylenmektedir.

Hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyorum. Göçük altındaki kardeşlerimizin de sevdiklerine sağ salim ulaşabilmelerini temenni ediyorum.

Bu elim hadiseden iki hafta önce de aynı maden sahasında meydana gelen bir kazada 1 işçi daha hayatını kaybetmişti. Görüldüğü üzere, bu kazalardan ders alınmamış, ihmaller devam etmiş ve maden sahası 6 işçimize daha mezar olmuştur.

Maden kazaları, alınmayan tedbirlerin, iş ve işçi güvenliğindeki ve işçi sağlığındaki noksanlıkların bir neticesidir.

13 Mayıs 2014 Soma faciasının üzerinden iki yıldan fazla bir zaman geçti ancak maden kazalarının önlenmesi için ne yapıldı dersek cevabı maalesef kocaman bir hiçtir. Soma maden kazasını araştırma raporu dahi Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündemine getirilmemiştir.

Maden kazalarını önlemenin en önemli ve ilk aşaması caydırıcı adli soruşturmalardır. Şirvan’daki felaketin de adli soruşturma sürecinin bir an önce tamamlanarak bütün sorumluların adalet önüne çıkarılması gerekmektedir.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>