ADANA ALADAĞ’DA KIZ ÖĞRENCİ YURDUNDA MEYDANA GELEN FACİAYA İLİŞKİN…

Milletvekili Erkan Akcay

Adana’nın Aladağ ilçesinde ortaöğretim kız öğrenci yurdunda meydana gelen faciaya ilişkin TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Adana’nın Aladağ ilçesinde bir ortaöğretim özel kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrenci ve 1 eğitmenin hayatını kaybetmesi, 22 öğrencinin de yaralanması bütün ülkemizi derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Bu, âdeta katliam çapında bir felakettir. Bu elim faciada hayatını kaybedenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet, kederli yakınlarına, Adana’ya ve bütün Türk milletine başsağlığı diliyor, yaralı öğrencilerimize acil şifalar temenni ediyorum. Acımız tarifsizdir, kelimeler kifayetsizdir.

Sekiz yıl önce, 1 Ağustos 2008’de Konya’nın Taşkent ilçesinde yine bir öğrenci yurdunda tüp gaz patlaması sonucu 18 öğrencimiz hayatını kaybetmişti. Sekiz yıl önceki faciadan ders alınmamış olduğunu dün Adana’da bir kez daha gördük. Bundan sonra da, memleketimizin dört bir yanına yayılan bu özel yurtlardan facia haberlerini duymaya devam mı edeceğiz?

Öğrencilerimizi, ülkemizin geleceği evlatlarımızı teslim ettiğimiz bu yurtlarda hiç mi denetim yapılmaz? Yangının nasıl çıktığı, içi ahşap kaplı iki katlı yurt binasını nasıl sardığı en kısa sürede netleştirilmeli, sorumlular ve denetim görevini suistimal edenler mutlaka bulunup cezalandırılmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecek nesillerine sahip çıkıp desteklemesi asli sorumluluk ve görevleri arasındadır. Bunun tersini düşünmek yanlış, esef ve endişe vericidir. Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” sözü bugünlerden ne derece geçerlidir? İnsanını, hele ki çocuklarını yaşatamayan bir devlet ne durumdadır?

Devlet görevini yapacak; bu çocuklar eğitimleri için yurtlarda kalmak zorundaysa bu yurdu devlet yapacak. Çocuklarımızı birtakım yapılara; lobi, cemaat, tarikat vesairenin kucağına bırakmayacak. Öte yandan, mademki devlet kısa vadede bu yurtları yapamıyor, o zaman mutlaka, en iyi şekilde denetimini yapacak.

Devletin ne idiği belirsiz, informel yapılara terk ettiği alanlardaki hizmetleri denetleyemezseniz, düzenleyemezseniz yeni Somalarla, yeni Taşkentlerle, yeni Siirt-Şirvanlar ve yeni Aladağlar yaşamaya devam ederiz.

Elbette acılarımızı yaşayacağız, ancak mutlaka bu facianın sorumlularının bulunup adaletin en kısa sürede tesis edilmesi ve bundan sonrası için gerekli, kararlı ve etkili adımların atılması gerekmektedir.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>