MHP’Lİ AKÇAY: “KADIN VE AİLENİN GÜCÜ MİLLETİMİZİN GÜCÜDÜR”

IMG_8172

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yapan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay kadınların sosyal, ekonomik ve siyasi hayata katılımlarının gelişmişliğin ve çağdaşlaşmasının göstergesi olduğunu söyledi.

Manisa milletvekili MHP Grup Başkan vekili Erkan Akçay 8 Mart Dünya Kadınlar günü için bir kutlama mesajı yayımladı. Kadınların, toplumsal ve siyasal yaşama etkin katılımı, gelişmişliğin ve çağdaşlığın önemli bir göstergesi olduğunu belirten MHP’li Akçay günümüzde ülkelerin kadına verilen değer ölçüsünde statüye sahip olduğuna dikkat çekti.

Açıklamasında Türk kadınının Türk milletinin bağımsızlığını kazanmasında ve çağdaşlaşmasında önemli bir role sahip olduğunu belirten MHP’li Akçay Türk kadınının Türk tarihinin akışına doğrudan etkide bulunduğuna dikkat çekti. Türk kadınının Kurtuluş Savaşı’nda gerek cephede gerek cephe gerisinde vermiş olduğu mücadelede ile vatanın kurtuluşunda ve bugünlere gelişinde de büyük role sahip olduğunu belirten Akçay, “Mustafa Kemal ATATÜRK Türk kadınının Türk tarihindeki önemini Cumhuriyetin ilk yıllarında gerçekleştirilen inkılaplarla devam ettirmiştir. 1921-1937 yılları arasında Türk kadının toplum ve devlet yaşamında etkin olabilmesi için çağdaşlarını aşan pek çok yeni ve önemli düzenlemeler gerçekleştirmiş, Türk kadınının toplumsal statüsünün arttırılması için çaba sarf edilmiştir.” dedi.

“Kadının itibarını korumak geleceğimize sahip çıkmaktır”

Akçay açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemizin gelişmesini ve kalkınmasını sağlamak için muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için kadın ve erkek arasındaki her türlü haksızlığı, ayrımcılığı reddetmeliyiz. Kadın ile erkek hayatın her safhasında birdir, beraberdir. Bu hukukumuzda da, medeniyet telakkimizde de böyledir. Kadın ve ailenin gücü milletimizin gücüdür. Kadının itibarını, onurunu korumak ve savunmak aynı zamanda geleceğimize sahip çıkmak demektir. Çünkü kadın toplumun en küçük nüvesi olan ailenin bel kemiği, başat kurucusu, toplumun geleceği olan çocukların yetiştiren ilk öğretmendir.

Kadınlık bir cinsiyetin ifadesinden ziyade insanlığın saf ve yalın halidir. Bu husus Türk kültürüne has bir kavrayıştır. Kadın sadece bir cinsiyeti ifade etmez. Kadın herhangi bir isimden ziyade saflığın, güzelliğin ifadesi ve bir sıfatıdır.

“Cennet annelerin ayakları altındadır” buyruğuna inanan bir millet olarak kadınlar her zaman ve zeminde baş tacımızdır. Kadın meselelerinin şiddetle, yanlış törelerle birlikte hatırlanması ülkemiz adına büyük bir yaradır. Özellikle son dönemde sık sık karşılaşılan kadına şiddet meselesi kanayan bir yaramızdır. Kadının toplumsal alanda, iş yerinde ev hayatında şiddete maruz bırakılması ne vicdanen, ne hukuken, ne de ahlaken asla kabul edilemez.

Kadınlar hayatın her alanında eşit temsil ve katılım hakkına sahiptir. Bunun gereğini yerine getirmek bir insanlık görevidir. Kadınlarını önemsemeyen, kalkınma süreçlerine katmayan, kadınların şefkat, merhamet ve sevgisinin yaşama daha çok yansımasını sağlayamayan toplumlar geri kalmaya mahkûmdur. Bu nedenle kadınlara yönelik her türlü fiili ve hukuki ayrımcılık sona ermesi, kadınların istihdam edilebilirliklerinin geliştirilerek işgücü piyasasında dezavantajlı konuma düşmelerinin önlenmesi ve çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılığa son verilmesi hepimizin sorumluluğudur. Milliyetçi Hareket Partisi bu anlayış ve yaklaşımın izdüşümünde; Türk kadınının yanında daha kararlılıkla ve samimiyetle duracak ve üzerine düşen ne varsa yerine getirecektir.

Bu vesileyle Gördesli Makbule, Nene Hatun, Halide Edip Adıvar, Nezahat Onbaşı, Şerife Bacı gibi daha nice kahraman ve şerefli Türk kadınını bağrından çıkarmış bir millettin vekili olmanın sorumluluğu ve gururu ile tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyor, hepsine sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>