12 MART 1971 MUHTIRASINA İLİŞKİN…

1

12 Mart 1971 muhtırasının yıl dönümü vesilesiyle TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptım.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Bugün, Genel Kurul çalışmalarımız bakımından haftanın son çalışma günü olması münasebetiyle, hatırlamamız gereken bazı konuları gündeme getirmek istiyorum. Bunlardan birisi de 12 Mart 1971 askerî muhtırası ve darbesidir.
Türkiye, maalesef darbelerden çok çekmiş; her on yılda bir gerçekleşen darbeler demokrasimizin sürekli sekteye uğramasına, krizlere sebep olmuştur. 27 Mayıs 1960 darbesi, 12 Eylül 1980 darbesi, 28 Şubat ve 27 Nisan e-muhtırası bunların izdüşümleridir. Biz bu acı tecrübeyi en son 15 Temmuzda yaşadık. 15 Temmuzda ihanet odakları, millî iradeyi yok etmek ve ülkemizde bir iç savaşı tetiklemek istemiş, ancak milletimiz, darbecilerin karşısına çıkarak kendi iradesine sahip çıkmıştır. 12 Mart 1971’de millet tarafından getirilen iktidarı, millet egemenliğini hiçe sayan bu darbelerden biri olan 1971 muhtırası, aynı zamanda 12 Eylül darbesini tetikleyen süreçlerin de bir devamı niteliğindedir.

1971 yılında sivil siyasetin önü darbeciler tarafından kesilmiş, demokratik seçimlerle iktidara gelen siyasi irade vesayet odaklarınca Hükûmetten uzaklaştırılmıştır. 1971 muhtırası maalesef sadece askerlerin değil, aynı zamanda kimi seçilmiş, kimi atanmış, kimi sivil odakların da mevcut siyasi iradeye karşı birlikte hareket ettiği bir siyasi atmosfer içinde gerçekleşmiştir.

(Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

BAŞKAN – Tamamlayın lütfen.

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Bu vesileyle Milliyetçi Hareket Partisi olarak siyasi tarihimiz boyunca her türlü darbe ve vesayet odaklarıyla mücadele ettiğimizi ve bundan sonra da mücadelemizi sürdüreceğimi ifade etmek istiyorum.

16 Nisan referandumuyla kabul edilecek yeni hükûmet sistemiyle yani Cumhurbaşkanlığı sistemiyle bir taraftan yürütme erkine çekidüzen geldiği gibi, aynı zamanda darbe dinamiklerinin ve vesayet odaklarının müdahalelerine de büyük ölçüde set çekilecektir.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>