Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın “12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü” Vesilesiyle Yayınladıkları Mesaj

sss

Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün doksan altıncı yılını bir kez daha saygı ve gururla hatırlıyoruz.

Her 12 Mart’ta İstiklal Marşımızın kabulünün dönümünü idrak etmenin mutluluğunu yaşıyor, istiklalin önemini yüreğimizde hissediyoruz.

Bizler, tarih boyunca istiklal ve hürriyetini bir ferman gibi boynunda taşımış, istiklali milletimizin en önemli fazileti, erdemi sayarak bugünlere kadar gelmiş “ya istiklal ya ölüm demiş” bir milletiz.

Kurtuluş ve bağımsızlık mücadelemizi en coşkulu, en güzel şekilde dile getiren İstiklal Marşımız istiklal mücadelemiz devam ederken yazılmış ve Millet Meclisimiz tarafından dört defa ayakta dinlenerek milli marşımız olarak kabul edilmiştir.

İstiklal Marşımız, tarihten silinmek istenen bir milletin “hangi çılgın bana zincir vuracakmış” diyerek yedi düvele meydan okuduğu milli mücadelenin destansı belgesidir.

İstiklal Marşımız, vatanın bağımsızlığı, milletin birliği, devletin bütünlüğü için ölümü göze alan milli kahramanların insanüstü mücadelesinin zafer tacıdır.

İstiklal Marşımız, büyük Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyet beyannamesidir. Bu beyannamenin her satırı sabırla, kahramanlıkla ve bu inançla yazılmıştır.

İstiklal Marşımız,

• Esirliğe karşı Hürriyet’tir.
• Yılgınlığa karşı Azim’dir.
• Korkaklığa karşı Cesarettir.
• Bozgunculuğa karşı Birliktir.

İstiklal Marşımız milli onurun dirilişi, bağımsızlık ateşinin kor alevidir.

İstiklal Marşı, millet olarak ihtiyaç duyduğumuz milli birlik ve beraberlik idealimizi ifade eden en önemli “ milli mutabakat belgesi”dir.

Unutulmasın ki, Türk milleti “Ezelden beri hür yaşamış”tır. “Zincir vurmaya çalışanlar” Türk milletinin “iman dolu göğsüyle” karşılanmış ve karşılanacaktır.

96 yıl önce “Korkma” diye başlayan dizeler milli ruh ve milli kimlikte bugün de en derinden hissedilmektedir; yarın da hissedilmeye devam edecektir. Görevimizin bilincindeyiz; İstiklal Marşımızda anlamını bulan muhteşem mücadelenin önem ve şuurundayız. Şanlı atalarımızın emanetine dün olduğu gibi bugün de, yarın da sahip çıkacağız ve cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılacağız.

Bu vesileyle, İstiklal Marşımızın “Korkma” diye başlayan uyarısını duyan ve kabul eden “yurdunu alçaklara uğratmamama uğruna göğüslerini siper eden” başta Mustafa Kemal Atatürk ve O’nun silah arkadaşları olmak üzere aziz şehitlerimizi, Milli Mücadele kahramanlarını ve Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’u saygı ve şükranla yâd ediyorum.

Erkan AKÇAY
Manisa Milletvekili
Milliyetçi Hareket Partisi
Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>