Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü Münasebetiyle Yayınladığı Mesaj 18.03.2017

4

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü
Münasebetiyle Yayınladığı Mesaj
18.03.2017

Türk milleti tarihinde pek çok büyük zafer kazanmıştır. Çanakkale Zaferi de milletimizin eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biridir.

Çanakkale yalnızca Anafartalar’da, Arıburnu’nda destan yazan Mehmetçiğin kazandığı muharebelerden bir muharebe değildir. Çanakkale, Viyana’dan bu yana ricat eden bir milletin yeniden şahlanışıdır, emperyalizme verdiği en muhteşem cevaplardan biridir.

Çanakkale, Conkbayırı’nı aşarak Seyit Onbaşının Türk milletinin bekasının ilelebet süreceğini dünyaya haykırışıdır.

Çanakkale göğe yükselen 57 nci Alayın adını tarihe kazıyan iradedir.

Çanakkale eli kalem tutanların mesele vatan olunca ellerine silahlarını alarak “Allahu Ekber” nidalarıyla cepheye koşan, muharebe meydanlarında “bir hilal uğruna” toprağa düşenlerin adıdır.

Çanakkale, Mustafa Kemal Atatürk’ün Anafartalar kahramanı olarak, Kazım Karabekir, Fevzi Çakmak gibi milli mücadele kahramanlarının daha sonra yazacakları Cumhuriyet destanının ilk provasıdır.

Çanakkale, Türk’ün adı, sanı ve şanının bir daha akıldan çıkmamak üzere tarihe altın harflerle kazındığı yerdir. Çanakkale Oğuzlardan Selçuklu’ya, Selçuklu’dan Osmanlı’ya uzanan Türk Cihan Hakimiyeti Mefkuresi ruhunun Cumhuriyette yeniden dirilmesidir.

Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Atatürk bu ruhu şöyle anlatır; “Karşılıklı siperler arası 8 metre, yani ölüm kesin. Birinci siperdekilerin hepsi kurtulmamacasına düşüyor. İkinci siperdekiler yıldırım gibi onların yerlerine gidiyor. Fakat ne kadar imrenilecek bir soğuk kanlılıkla biliyor musunuz? Bomba,şarapnel, kurşun yağmuru altında öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor. Sarsılma yok. Okuma bilenler Kur’ an-ı Kerim okuyor ve cennete gitmeye hazırlanıyor. Bilmeyenlerse Kelime-i şahadet getiriyor ve ezan okuyarak yürüyorlar. Sıcak cehennem gibi kaynıyor. İşte bu Türk askerindeki ruh kuvvetini gösteren dünyanın hiçbir askerinde bulunmayan tebrike değer bir örnektir. Emin olmalısınız ki Çanakkale savaşlarını kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Çanakkale’yi bir günde geçeceklerini düşünenleri şaşırtan şey bu imandır, bu ruhtur.

Türkiye Cumhuriyeti, Çanakkale gibi böyle tertemiz bir iman ve ruhtan doğmuştur.

Aradan geçen 102 yılda Türk milletinin birlik ve dirliğine yönelik tehditler bugün yeniden tecelli etmektedir. Türk düşmanları yerli işbirlikçilerle, taşeron terör örgütleriyle yeniden karşımıza çıkmaktadır. Hangi oyun ve tuzaklar devreye sokulursa sokulsun, Türk milleti birliği ve bütünlüğünü bozmaya cüret edenlere göğsünü siper edecektir. Bunun en büyük nişanesi şanlı bayrağımızın gölgesinde Çanakkale sırtlarında yan yana yatan Diyarbakırlı Bayram’ın, Erzurumlu Hasan’ın, Trabzonlu Adem’in, Konyalı Ahmet’in, Şanlıurfalı Hüseyin’in, İzmirli Murat’ın, Manisalı Arif’in ve Ankaralı Mehmet’in muazzez kabirleridir.

Türk coğrafyasının dört bir yanından dini, kökeni ve mezhebi ne olursa olsun on binlerce Türklük sevdalısı Çanakkale’de omuz omuza mücadele etmiş, şahadet şerbetini birlikte içmiştir. Çanakkale’yi geçilmez kılan bu mücadele ve cesaret değerinden hiçbir şey kaybetmemiştir, ilelebet de kaybetmeyecektir.

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale’den Sarıkamış’a, Yemen’den Galiçya’ya, Milli Mücadele’den Kıbrıs’a ve terörle mücadeleye kadar vatanın ve milletin bekası için can veren aziz şehitlerimizin ve ebediyete intikal etmiş olan gazilerimizin asil hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, minnet ve şükranla yad ediyorum.

Erkan AKÇAY
Manisa Milletvekili
Milliyetçi Hareket Partisi
Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>