MHP’Lİ AKÇAY: “ÜZÜM ALIMINDA KULLANILMAK ÜZERE TARİŞ’E KAYNAK AKTARILMALIDIR”

ea-3

Sarıgöl’de temaslarda bulunan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, Sarıgöl ilçe teşkilatını ziyaret ettikten sonra üzüm bağlarına giderek üreticilerin sorunlarını yerinde dinledi. Sarıgöl’e bağlı Çavuşlar Köyünü ziyaret eden MHP’li AKÇAY hem üzüm üreticilerinin dertlerini dinledi hem de üzüm üreticilerinin sorunlarıyla ilgili TBMM’de yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. MHP’li AKÇAY’a ziyaretleri boyunca Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk ile Sarıgöl MHP ilçe Başkanı Adem Kurt ve yönetim kurulu üyeleri eşlik etti.

Manisa üzümün başkentidir.

Üzüm bağlarında incelemelerde bulunan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “Türkiye’deki kurutmalık üzümün yüzde 88’i, sofralık üzümün yüzde 16’sı Manisa’da üretilmektedir. Manisa’da 100 bin aile geçimini üzümden sağlamaktadır. Kuru üzüm ihracatından 2012-2013 sezonunda 520 milyon dolar, 2013-2014 sezonunda ise 455 milyon dolar döviz elde edilmiştir. 2013-2014 sezonunda sadece Alaşehir Gümrük Kapısından 190 bin ton yaş üzüm ihraç edilerek 140 milyon dolar döviz sağlanmıştır.”dedi.

Sarıgöl Ovasında 100 bin ton üzüm asmalarda bekletiliyor

Sarıgöl Ovasında üretilen üzüm konusunda MHP’li AKÇAY’a bilgi veren Sarıgöl Belediye Başkanı Necati Selçuk, “ Sarıgöl’ün ekonomisi açısından sultaniye üzümü çok büyük öneme sahiptir. Sarıgöl’de 85 bin dekarlık alanda bağcılık yapılmaktadır. Bu alanın 80 bin dekarında sultaniye çekirdeksiz, 5 bin dekarlık alanında ise çekirdekli sofralık yaş üzüm üretimi yapılamaktadır. 2014 üretim yılında Sarıgöl’de üzüm rekoltesi 350 bin ton olarak tahmin edilmektedir. Bunun yaklaşık 100 bin tonu kurutmalık, 20 bin tonu da alkol ve sumalık olarak değerlendirilmektedir. Bu yıl üzüm fiyatlarının 50 kuruşa kadar düşmesi nedeniyle Sarıgöl Ovasında yaklaşık 100 bin ton üzüm asmalarda bekletilmektedir. İç piyasada üzüm tüketimi artırılmalıdır. Sarıgöl’ü ve Sarıgöl üzümünü tanıtmak ve iç piyasada üzüm tüketimini artırmak amacıyla MHP Sarıgöl ilçe teşkilatı olarak 2008 yılında TBMM’de üzüm dağıttık. Sarıgöl’ü ve Sarıgöl Sultaniye üzümünü tanıtmak ve iç piyasada üzüm tüketimini artırmak amacıyla yeni projelerimiz var. İnşallah bu projelerimizi yakında hayata geçireceğiz. ” dedi.

Yüksek rekolte açıklamaları nedeniyle üzüm fiyatları düşüyor

Yüksek rekolte açıklamaları nedeniyle üzüm fiyatlarının düştüğünü söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Her hasat dönemi öncesinde üzüm rekoltesinin yüksek olduğu yönündeki açıklamalar nedeniyle üzüm fiyatları düşmekte, borç içindeki çiftçiler de üzümlerini ucuza satmak zorunda kalmaktadır. Yüksek rekolte açıklamaları nedeniyle 2013-2014 sezonunda 5 lira 70 kuruşa çıkan kuru üzüm fiyatı 2 lira 50 kuruşa düşmüştür. 2002 yılında kilogramı 70-80 kuruş olan yaş üzümün kilogramı bugün 50 kuruştan satılmaktadır. Oysa AKP döneminde gübre, ilaç ve mazot gibi tarımsal girdiler 4-5 kat artmıştır. Suma fabrikalarının özelleştirilmesinden dolayı sumalık (şaraplık) üzümün kilosu 18 kuruşa düşmüştür. Üzüm fiyatlarının düşük olmasından dolayı birçok üreticimiz maliyetini karşılamadığı ya üzümünü toplamamış ya da tarlada 40-50 kuruşa tüccara satmıştır. Geçen yıl 5,7 liraya satılan çekirdeksiz kuru üzüm bu gün neden 2.5 liraya düşmüştür? 2005 yılından beri 1 lira 15 kuruş ile 1 lira 60 kuruş arasında satılan sofralık yaş üzümün kilosu bu gün 50 kuruşa neden düşmüştür? Spekülatörler yüksek rekolte tahminleri açıklayıp fiyatların düşmesine sebep olurken hükümet neden müdahale etmemiştir?”diye sordu.

Üzüm konusunda hükümeti uyardık.

Sarıgöl’e bağlı Çavuşlar Mahallesindeki düğüne katıldıktan sonra Çavuşlar Mahallesindeki üzüm üreticileriyle sohbet eden MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Üzüm üreticilerinin sorunlarıyla ilgili olarak 23 ve 24 üncü yasama döneminde Meclis Araştırma Önergesi verdik. Onlarca soru önergesi verdik. Üzüm üretiminin ve üreticilerinin sorunlarıyla ilgili TBMM’de Gündem dışı konuşma yaparak üzüm üreticilerinin sorunlarını defalarca gündeme getirdik. Ancak açılım ve yolsuzluk batağına saplanan AKP bu ikazlarımızı dikkate almamıştır.”dedi.

AKP Üzüme kaynak aktarılmasına yönelik önergemizi reddetti.

Fındık alımı TMO’ya 1 milyar TL kaynak aktaran hükümetinin üzüm alımı için TARİŞ’e 80 milyon liralık kaynak aktarılmasına yönelik kanun teklifini reddettiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ 18/2/2009 tarihli ve 5838 sayılı Kanun ve 17/6/2009 tarihli 5909 sayılı Kanun ile; 4749 sayılı Kamu Finansmanı Kanununa geçici maddeler eklenerek TMO’ya arz fazlası fındık sorununu çözmek için 1 milyar TL kaynak aktarılırken TARİŞ’e arz fazlası çekirdeksiz kuru üzümün finansmanında kullanılmak üzere 80 milyon TL’lik kaynak aktarılmasına yönelik teklifimiz AKP tarafından reddedilmiştir. Fındık alımı için 1 milyar liralık kaynak aktarılmasına biz de destekledik. Ancak Fındığa 1 milyar lira kaynak aktaran AKP, üzüme 80 milyon liralık kaynak aktarılmasına yönelik önergemizi neden reddettiğini kamuoyuna açıklamalıdır.”dedi.

Üzüm alımında kullanılmak üzere TARİŞ’e 100 milyon lira kaynak aktarılması için kanun teklifi verdik.

TARİŞ’e 100 milyon liralık kaynak aktarılması için kanun teklifi verdiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği kaynak yetersizliği nedeniyle piyasayı regüle edecek alım yapamamakta bu nedenle de üzüm fiyatları düşmektedir. Nitekim, 2002-2003 sezonunda üretilen 231 ton kuru üzümün yüzde 33’ünü yani yaklaşık 76 bin tonunu alan Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliği 2012-2013 sezonunda üretilen 242 bin ton kuru üzümün ise ancak yüzde 6,7’sini yani 16 bin tonunu alabilmiştir. Kanun Teklifimizle; Üzüm Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin, kuru üzüm fiyatlarında üreticinin ve ülkemizin aleyhine işleyen fiyat istikrarsızlığının giderebilmesini ve kuru üzüm üreticilerinin ve ihracatının desteklenmesini teminen, kuru üzüm satın alabilmesi ve satın alınan kuru üzümlerin nakliye, ilaçlama, bakım ve depolama giderleri için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bütçesinden 100 milyon lira ödenek ayrılmaktadır.”dedi.

Üzüm üreticilerinin sorunlarına yönelik önerilerini sıralayan MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Üzüm rekoltesinin yüksek olduğu yıllarda üretici maliyetin altında üzüm satmakta veya ürün bağda kalmaktadır. Bu nedenle öncelikle üretim planlaması ve fiziki planlama yapılmalıdır. Üzüm üretiminde oluşan arz fazlalıkları için alternatif tüketim imkânları geliştirilmelidir. Depolama sistemi kurulmalı ve depolama maliyeti desteklenmelidir. Başbakanlık Tanıtma Fonundan destek sağlanmalıdır. Üzümdeki fiyat dalgalanmalarını önlemek için çiftçiler, ziraat odaları, ticaret borsaları, ihracatçılardan oluşan ‘Üzüm Müdahale Kurumu’ kurulmalıdır. Üzümün serbest piyasada gerçek fiyatının oluşabilmesi için ihtisas borsaları oluşturulmalı ya da mevcut borsalara işlerlik kazandırılmalı, ticaret borsaları tescil kurumu olmaktan kurtarılmalıdır. Üzüm destekleme kapsamına alınmalıdır. Üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve üretim artışının sağlanması amacıyla; tarımsal üretimde kullanılan mazot, gübre, ilaç, tohum, fide gibi temel tarımsal girdilerin üzerindeki ÖTV ve KDV kaldırılmalıdır. Sulamada ve tarım işletmelerinde kullanılan elektrik tarifesi farklılaştırılarak çiftçilerimizin ucuz elektrik kullanmaları sağlanmalıdır. İhracatı teşvik etmek için destek primleri sadece ihraç edene değil üreticiye de verilmelidir. TARSİM sigortaları teşvik edilerek, tüm afetler risk kapsamına alınmalıdır. Yurtdışından kaçak olarak getirilen üzümler hem iç piyasada fiyatın düşmesine neden olmakta hem de Türk üzümünün içine karıştırılarak yurt dışına satılıp kalitemizi tehdit etmektedir. Bu nedenle kaçak üzüme karşı önlem alınmalıdır. Üzüm üreticilerimiz karşılıksız çeklerle dolandırılmaktadır. 36 bin nüfuslu Sarıgöl’de geçen sene 316 üzüm üreticimizin 12 milyon liralık çeki karşılıksız çıkmıştır. Bu nedenle karşılıksız çeki kötü niyetle kullanan kişiler konusunda acil bir düzenleme yapılmalıdır.”dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>