MHP’Lİ AKÇAY TURGUTLU’DA… “BİZİM İÇİN SARSILMAZ TEK GERÇEK TÜRKİYE SEVDASI, DEVLET BEKASIDIR”

17757324_1568338376539728_9177239297223280221_n

MHP Turgutlu ilçe başkanlığının düzenlediği Anayasa referandumu bilgilendirme toplantısında konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay “Bizim için sarsılmaz tek gerçek Türkiye sevdası, devlet bekasıdır. Milli devlet, güçlü iktidar için, devlet ve millet varlığının muhafazası için, Türkiye’nin onurlu geleceği için ‘evet’ diyoruz.” dedi.

Düzenlenen etkinliğe MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın yanı sıra 23.Dönem Milletvekili Ahmet Orhan, MHP Manisa İl Başkanı Erkan Öztürk, MHP Turgutlu İlçe Başkanı Orhan Sayar, MHP Turgutlu Kadın kolları başkanı Fatma Katırcı ve kadın kolları, Turgutlu Belediye başkanı Turgay Şirin ve çok sayıda mahalle muhtarı ve Turgutlulu katıldı.

Konuşmasında 16 Nisan’da referanduma sunulacak olan Anayasa değişikliğiyle ilgili bilgi veren Erkan Akçay Anayasa değişikliğiyle hükümet sisteminin netleştirildiğini söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde 14 yılda 8 hükümet kurulduğuna dikkat çeken Akçay “Demek ki tek başına iktidar da tam manası ile istikrarı getirmiyor. Anayasa değişikliğiyle yönetim sisteminde istikrarsızlığa sebep olan mekanizmalar ortadan kaldırılıyor. Bu yapılan değişikliklerin kişilerle, partilerle alakası yok” dedi.

“Her fiili durumun cezai sorumluluğu olacak”

Akçay, “Mevcut anayasamız geniş yetkilerine rağmen cumhurbaşkanına hiçbir sorumluluk yüklemiyordu. Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetle suçlanabiliyor ancak Hıyanet-i Vataniye Kanunu’nun 12 Nisan 1991’de kaldırılması sebebiyle fiilen yargılanamıyordu. Cumhurbaşkanı hukuken ve fiilen sorgulanamaz durumundan, attığı her adımdan, yaptığı her işlemden sorgulanabilir ve denetlenebilir bir konuma getirilmektedir. Cumhurbaşkanının yetki ve sorumluluğu anayasa ile çerçevelenmektedir. Bu sistemde fiili durumlara geçit yoktur, her fiili durumun cezai bir sorumluluğu olacaktır. Yeni sistemde Yüce Divan’a sevk de kolaylaştırılmaktadır. Yüce Divan’a sevk için şu an 550 milletvekilinin 413’ünün oyu gerekirken yeni sistemle birlikte 600 milletvekilinin 400’ünün onayı yeterli olacaktır” dedi.

“Türkiye’nin onurlu geleceği için EVET”

16 Nisan’daki halk oylamasında oylanacak olan 18 maddede, MHP’nin geçmişte karşı çıktığı hiçbir düzenlemenin yer almadığını belirten Akçay “Biz MHP olarak sadece bu referandumda değil ülkemiz, devletimiz, milletimiz için bütün hayati meselelerde “önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben” ilkesiyle hareket ettik. Bu nedenle Türk milletinden beklentimiz de vatan ve millet sevdasıyla, aynı hassasiyetle hareket edeceğidir. Bu mesele partiler üstü bir meseledir. Türkiye hepimizindir, hepimizin ortak vatanıdır. Bu güzel vatan her dönemde kem gözlerin hedefindedir. Yönümüzü, istikametimizi belirlemeli, ülkemizi bir an önce her türlü risk ve krizden uzak tutmalıyız. Vatan, millet sevgisi bunu gerektirir. Nasıl ki rotasını şaşırmış, pusulasını yitirmiş gemi bir o yana bir bu yana savrulur, yönünü tayin edemezse, yönetimdeki belirsizlikler de de ülkenin geleceğini karartır. Hepimiz bu gemideyiz. Bu gemi su alırsa, batırılmaya kalkarsa hepimizin akıbetinin aynı olacağını da görmeliyiz. Bu nedenle yalnızca bugün için değil geleceğin güçlü Türkiye’si için yönetim sistemimizi netleştirmeliyiz.”

Akçay konuşmasına şöyle devam etti: “MHP olarak bu anayasa değişikliğine ‘evet’ diyoruz. Milli devlet, güçlü iktidar için ‘evet’ diyoruz. Devlet ve millet varlığının muhafazası için ‘evet’ diyoruz. Türkiye’nin onurlu geleceği için ‘evet’ diyoruz. Bölünme değil kardeşlik, ihanet değil sadakat için ‘evet’ diyoruz. Milli yeminlerimizi tutmak için ‘evet’ diyoruz.” şeklinde konuştu.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>