MHP’Lİ AKÇAY: “ARINÇ PEMBE İNCİLİ KAFTANI YENİDEN OKUSUN”

erkan-akcay

MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Atatürk Orman Çiftliğindeki Cumhurbaşkanlığı konutu için yaptığı açıklamaları değerlendirdi. MHP’li AKÇAY, “Bülent Arınç’ın Pembe İncili Kaftan benzetmesi çok yanlıştır. Pembe İncili Kaftan saray hazinesiyle değil, Muhsin Çelebi’nin kendi özel servetiyle alınmıştır.” dedi.

Atatürk Orman Çiftliğindeki yapımı tamamlanan Cumhurbaşkanlığı konutuyla ilgili tartışmalar TBMM’deki bütçe görüşmelerine de yansıdı. Plan ve Bütçe Komisyonunda devam eden 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı görüşmelerinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, yapımı tamamlanan bina için, “1 katrilyonun üzerinde masraf yapıldı, az bir para değil. Rakam yüksek, bu yükseklik neden kaynaklanıyor, tartışılabilir. Cumhurbaşkanlığı Sarayı, isterseniz Aksaray veya sizin tabirinizle başka bir şey var o söylensin. Bir defa dünyanın her yerinde cumhurbaşkanlığı makamları, sarayları prestijli yerlerdir. Bu kadar mıdır onu kastetmiyorum. Çoğu yerlerde bir eski saray kalıntısı da olabilir. Bazen parlamento binaları da böyledir. Bazılarında da bir azamet göstermesi bir debdebe göstermesi de gerekebilir. Bizim Osmanlı geleneğinde de böyledir. (Ömer Seyfettin’in Pembe İncili Kaftan öyküsünden örnek vererek) Pembe İncili Kaftan bir güç gösterisidir.” ifadelerini kullandı.

MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın açıklamalarına karşı “Sayın Arınç bir taraftan israfı itiraf ediyor, diğer taraftan da yanlış karşılaştırmalar yapıyor.” dedi.

Ömer Seyfettin’in Pembe İncili Kaftan hikayesinin Başbakan yardımcısı Arınç’ın yaptığı benzetmeye uymadığını belirten MHP’li AKÇAY, “Sayın Arınç açıklamasında Ömer Seyfettin’in Pembe İncili Kaftan hikayesine atıfla AOÇ’deki Erdoğan sarayının bir güç gösterisi olduğunu belirtmiştir. Bu benzetme yanlıştır. Sayın Arınç ya öyküyü iyi okumamıştır, ya da yanlış hatırlamaktadır. Sayın Arınç’a tavsiyem Pembe İncili Kaftan hikayesini okumasıdır” dedi. AKÇAY açıklamasına şöyle devam etti:

“Hikayenin kahramanı Muhsin Çelebi devlet görevlisi değildir. Osmanlı döneminde zengin biri çiftçi olan Muhsin Çelebi Şah İsmail’e elçi olarak tayin edildiğinde “mademki bu bir fedakârlıktır, ücretle olmaz. Karşılıksız olur. Devlete karşı ücretle yapılacak bir fedakârlık, ne olursa olsun, gerçekte kişisel bir kazançtan başka bir şey değildir. “der. Muhsin Çelebi devletin azametini gösterirken kendi servetinden harcama yapmıştır. Pembe İncili Kaftan da devlet hazinesinden değil, Muhsin Çelebi’nin kendi servetinden alınmıştır. Hikaye böyleyken Bülent Arınç’ın ifadesi devletin güç gösterisi için yerinde bir karşılaştırma olmamıştır. Buradaki asıl karşılaştırma Muhsin Çelebi ile Recep Tayyip Erdoğan arasındadır. Bir tarafta devletin azameti ve gücü için kendi servetini feda eden Muhsin Çelebi, diğer tarafta kendi kişisel hırsı ve güç gösterisi için devletin ve milletin kaynaklarını kullanan Recep Tayyip Erdoğan. ”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>