Manisa Milletvekili Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Soma Faciasının Yıldönümünde Yapmış Oldukları Açıklama 13.05.2017

soma-maden-faciasinin-uzerinden-1-yil-gecti_1

Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciasının üçüncü yıl dönümündeyiz. 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’da Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında 301 madencimiz hayatını kaybetmiş, 486 işçimiz de yaralanmıştı. Bu kaza ile anne ve babalar evlatlarını, kadınlar eşlerini, çocuklar babalarını yitirmiştir.

Soma’da yaşanan menfur maden faciası uzun yıllar hafızalardan çıkmayacaktır.

Soma’da sadece 301 madenciyi konuşamayız; onların ailelerini ve bütün bir Soma’yı anmalıyız.

Facianın üzerinden geçen 3 yıla rağmen yaralar henüz sarılamamıştır. Soma facianın izlerini halen taşımaktadır. Soma’da esnaf, memur, işçi, çiftçi 3 yıldır facianın bıraktığı sorunlarla mücadele etmektedir ve Soma her geçen gün bir sosyal patlamanın eşiğine sürüklenmektedir. Bu olumsuz etkilerin yıllar içerisinde silinmesini beklemek yanlış olacaktır. Önemli olan Somalıların bu olumsuz etkilerle mücadelelerine yardımcı olmaktır. Büyük Türk milleti olarak dayanışma ve kardeşlikten ödün vermeden Soma’daki acıyı hep birlikte gidermeliyiz. Unutulmamalıdır ki, bir avuç kömür için bir ömür verenlerden geride kalanlar büyük Türk milletinin vicdanına emanettir.

Soma’da adalet arayışı da devam etmektedir. Soma’da işletme yöneticileri ve ocak sorumlularına ilişkin 13 Nisan 2015’ten itibaren adli bir süreç işletilmektedir. Mahkeme sürecini önemsiyoruz. Türk adaletinin sorumlulara hak ettikleri cezaları vereceğine inancımız tamdır. Bununla birlikte 3 yıldır devam eden adalet arayışında kararın bir an önce verilmesi Soma’da yaşanan acıları bir nebze olsun dindirebilecektir.

Sonuç olarak, yerin yüzlerce metre altında ailelerinin nafakasını kazanmak için can veren Somalı kardeşlerimizi, Soma’da yaşanan felaketi unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.

• Ambulans sedyesinin kirlenmemesi için çizmesini çıkarmak isteyen madenci,
• Avucunda “oğlum hakkını helal et” yazısı çıkan baba,
• Demir boruları ısırarak hayatta kalma mücadelesi veren işçiler,
• “Kara maden iki evladımı aldı” diyerek feryat eden anne,
• Ayaklarında yırtık çorapla ruhunu teslim eden, helal lokması için zehir soluyan, arkadaşını kaybettiğinden dolayı kurtulmasına sevinemeyen emekçiler,
• Oğluyla kucak kucağa ölüme yürüyen madenci baba yüreğimizden silinmeyecektir.

Bu vesileyle facianın 3 üncü yılında Soma’da hayatını kaybeden madencilerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyor; ailelerine, sevenlerine ve Soma’ya başsağlığı ve sabır diliyorum.

Erkan AKÇAY
Manisa Milletvekili
Milliyetçi Hareket Partisi
Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>