Milli Mücadelede ilk kurşun ve Hasan Tahsin’in şehit edilmesi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gitmek üzere Bandırma Vapuruyla yola çıkmasının yıl dönümü hakkında

Milletvekili Erkan Akcay

TBMM Genel Kurulunda ilk kurşun ve Hasan Tahsin’in şehit edilmesi ile Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gitmek üzere Bandırma Vapuruyla yola çıkmasının yıl dönümü hakkında bir konuşma yaptım:

15 Mayıs tarihi Türk milletinin bağımsızlık ve kurtuluş yolunda atılan önemli adımlardan birisini anmamıza vesile olmaktadır. 15 Mayıs 1919’da İzmir’de gazeteci Hasan Tahsin Yunan işgali karşısında ilk kurşunu sıkmış ve şehit olmuştur.

Türk milletinin öz vatanında boğulmak istendiği o günlerde sadece İzmir’de değil, yurdun dört bir yanında ilk kurşunlar Kurtuluş Savaşının, hem de milli iradenin işaret fişekleri, çoban ateşleri olmuştur.

Hatay Dörtyol’da Çavuş Kara Mehmet, İzmir’de Hasan Tahsin, Ayvalık’ta Ali Çetinkaya ve askerleri, Ödemiş’te Kuva-yı Milliyeci Ödemişliler ateşin ve işgalin üzerine yiğitçe yürümüşler; işgale karşı direnişin, bağımsızlık yolunda Türk milletinin kutlu yolculuğunun yol başçısı olmuşlardır.

Şehadetinin yıl dönümünde başta Hasan Tahsin olmak üzere Kurtuluş mücadelemizin aziz şehitlerini rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Bugün ayrıca Türk milletinin Kurtuluş Mücadelesinin önemli günlerinden bir diğeridir. 16 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk ve beraberinde 22 kahraman Galata Rıhtımından demir alarak Bandırma Vapuruyla hürriyet mücadelesini başlatmışlardır. Bu yolculukla Türk milletinin istiklal özlemi önce Samsun’a, oradan bütün Anadolu’ya, vatan sathına ulaştırılmıştır. Karadeniz’den gelen bahar havasıyla Anadolu’da karanlık geceye hilalin aydınlığı kavuşmuştur.

Mustafa Kemal Paşa Samsun’a ayak bastıktan 3 gün sonra hazırladığı raporla Hasan Tahsin’in, Çavuş Kara Ahmet’in, Ali Çetinkaya ve askerlerinin, Ödemişli Kuva-yı Milliyecilerin ilk kurşunlarının istikametini çizmiştir. Özetle, Türk milletinin yabancı manda ve kontrolüne tahammülü olmadığı vurgulanmış, Milletin, milli hâkimiyet esasını ve Türk milliyetçiliğini kabul ettiği çok net ifade edilmiştir.

Bu vesileyle tarihe mal olan bu kurtuluş yolculuğuyla Samsun’a çıkan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, milli mücadelenin tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>