AİLE HAFTASI MÜNASEBETİYLE…

yerinden 1

TBMM Genel Kurulunda Aile Haftası için bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

İçinde bulunduğumuz bu hafta Uluslararası Aile Haftası olarak kutlanmaktadır.

Bu haftanın Aile Haftası olarak ilan edilmesinin temelinde toplumun tüm kesimlerinin aile konusundaki, “aile” kavramındaki farkındalığın arttırılması, aileleri destekleyici faaliyetlerin teşvik edilmesi, ailenin toplumsal sorumluluklarını yerine getirebilmesine yardımcı olunması ve ayrıca ailelere yönelik mümkün olan tüm korumaların ve yardımların sağlanması yatmaktadır.

Aile tarihin en köklü kurumudur. Ailenin önemli bir fonksiyonu çocuklarına temel, millî, mukaddes ve insani değerleri, erdemleri aşılamak, onları kendi kültürlerine yabancılaşmadan iyi bir şahsiyet hâline getirmektir.

Her millet kendi aile yapısı üzerine kurulur. Bizler Türk aile yapısının tarihsel köklerinden aldığımız birikimle yarınlara emin bir şekilde milletimizi huzur, birlik ve beraberlik içerisinde tutmak, hiçbir fitne ve yıkıcılığa geçit vermemek için aile yapımıza daha da sımsıkı sarılacağız.

Ailenin Türk toplumunun temeli olduğunu belirten Anayasa’mıza göre ailenin huzur ve refahı ile özellikle annenin ve çocukların korunması hususunda devletimiz vazifelidir. Devlet, ailenin toplumsal fonksiyonlarını başarıyla yerine getirmesine yardımcı olmak zorundadır.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>