MHP Grup Başkanvekili Erkan AKÇAY’ın Kırım Tatar Sürgünü’nün 73 üncü Yıl Dönümünde TBMM’de Yapmış Oldukları Konuşma 18.05.2017

1

Erkan AKÇAY (Manisa) – Bugün 1944’te Sovyetlerde yaşanan Kırım Tatar Sürgünü’nün yıl dönümüdür. 18-20 Mayıs 1944 tarihleri arasında yüzbinlerce Kırımlı Türkü yüzlerce trenle sürgün edildi.

Sürgünde binlerce soydaşımız açlıktan ve hastalıktan hayatını kaybetmiş, insanlık tarihinin en acı olaylarından birisi yaşanmıştır.

Bu acı hadise Kırım Türklüğünün sanat ve edebiyatına da yansımıştır. Bu iftihar isimlerinden Cengiz Dağcı “Yurdunu Kaybeden Adam” adlı eserinde şu sözlere yer vermiştir:

“Yurdunu kaybeden adam için hürriyetin bile bir manası kalmadığını şimdi anlıyorum. İçinde doğduğum, gülüp oynadığım yerlerde benim dilim konuşulmuyor artık. Bir zamanlar, o topraklarda dilini konuşan insanların ne olduklarını da bilmiyorum.

Son fırtına, ağacı devirdi. Bizler uçurduğu birkaç yaprak, boşlukta yolunu şaşırmış, ümitsiz ve şaşkın, meçhul bir geleceğe doğru, yalpa vurup duruyoruz.”

Büyük sürgünün 73 üncü yılında Kırım Tatar Türklüğünün acılarını paylaşıyoruz.

Bu vesileyle sürgünde hayatlarını kaybeden soydaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>