MANİSA’DA MEYDANA GELEN DEPREMLER HAKKINDA

yerinden 1

Bugün TBMM Genel Kurulunda Manisa’da meydana gelen depremler hakkında konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Manisa’da 27 Mayıs Cumartesi günü merkez üssü Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri olan 5,1 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Gölmarmara ilçesi, Tiyenli ve Değnekler Mahallesi ile Saruhanlı ilçesi Kumkuyucak ve Lütfiye Mahallesi’nde etkili olan ve Manisa ili geneli ile çevre illerde de hissedilen depremde çok şükür ki can kaybı ve yaralı yoktur ancak bu ilçelerimizde 115 konut ağır, 81 konut hafif hasar görmüştür. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza AFAD ve Kızılaydan yardımlar ulaştırılsa da bölgede çadır ihtiyacı hâlen devam etmektedir. 27 Mayıstaki bu ilk depremden sonra 4,9 ve 4,8 büyüklüklerinde iki deprem ve ayrıca 200’e yakın artçı sarsıntı meydana gelmiştir. Ayrıca, uzmanlardan gelen açıklamalar Manisa bölgesindeki tektonik hareketliliğin devam edeceğine işaret etmektedir. Manisa’daki bu hareketlilik deprem gerçeğini hiçbir zaman unutmamamız gerektiğini bir kez daha ortaya koymuştur.

Deprem şüphesiz ki tabii hadisedir, önceden tahmin edilmesi şu an için mümkün değildir ancak vatandaşlarımızı deprem tehdidiyle baş başa da bırakamayız. Depremle mücadele, öncesi ve sonrasıyla iki aşamalı bir planla yürütülmelidir. Elbette Manisa’da devam eden eksikler ve ihtiyaçlara rağmen AFAD ve Kızılay ekiplerini vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için yapmış olduğu çalışmalardan dolayı tebrik ediyoruz. Ancak depremle mücadele, sadece deprem sonrasında deprem yarasını sarma faaliyeti değildir; depreme hazır olmak, sadece deprem sonrasına da hazır olmak değildir.

Depremle mücadelede can kaybını azaltmak, ekonomik kaybı minimuma indirmek için stratejiler geliştirilmelidir.

Bu vesileyle Manisalı vatandaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun diyorum.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>