MANİSA TARZANININ VEFATININ YIL DÖNÜMÜ HAKKINDA…

Milletvekili Erkan Akcay

Manisa Tarzanının vefatının yıl dönümünde TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptım:

ERKAN AKÇAY (Manisa) – Teşekkür ederim Sayın Başkan.

Bugün Manisa ve ülkemiz için simge şahsiyetlerden olan ve “Manisa Tarzanı” olarak bilinen Ahmet Bedevi’nin vefatının yıl dönümüdür. Balkan Savaşlarından başlayarak Kurtuluş Savaşı’na kadar süren yaklaşık on yıllık savaş döneminin ardından ülkemizin sosyal ve ekonomik yapısı olduğu kadar çevre ve doğal yaşam konusunda da olumsuz bir durum vardı.

Kurtuluş Savaşı yıllarında işgal altında zor günler geçiren Manisa, yangınlar sebebiyle de orman zenginliğini kaybetmişti.

Böyle bir dönemde Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi, Spil Dağı’nda tek tek elleriyle ağaç dikti, büyüttü, korudu ve şehirdeki parkları ağaçlandırdı.

O, Türkiye’nin ilk çevrecisidir.

Ahmet Bedevi, Manisa’nın ve Türkiye’de çevreciliğin en önemli isimlerinden birisidir. Savaş sonrasının yokluk yıllarında yaptıklarıyla şehrin çehresinin değişmesinde ve şekillenmesinde çok büyük rol oynamıştır. Manisa Tarzanı’nın hayatı ve yaptıkları çevre duyarlılığından giderek uzaklaşan toplumumuzda dikkatle incelenmeli, araştırılmalı ve örnek olarak toplumumuza, gençlerimize benimsetilmelidir. Bu vesileyle, Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi’yi rahmetle anıyorum.

Teşekkür ederim Sayın Başkanım.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>