MHP’Lİ AKÇAY: “AKP GÖZÜNÜ ZEYTİNLİKLERE DİKTİ.”

erkan-akcay12

AKP’nin yandaşlara rant sağlamak için gözünü zeytinliklere diktiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2012 yılında çıkartılan yönetmelikle maden ruhsatları Enerji Bakanlığından alınıp Başbakanlığa bağlanmıştır. Dolayısıyla tüm maden ruhsatları dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından geçmiştir. Yandaşlarına yeni rant alanı yaratmaya çalışan AKP, zeytinlik alanların maden ve enerji yatırımlarına açmak için dört kanun değişikliği hazırlamış ancak bunlar TBMM’den geçmeyince bunu yönetmelikle yapmaya çalışmıştır. Yönetmelik 2013 yılında Danıştay tarafından iptal edilince 16 Haziran 2014 tarihinde yeniden Kanun Tasarısı hazırlayarak TBMM’ye sevk etmiştir. Soma Yırca’da yaşananlar AKP’nin yandaşlara rant sağlamak için hukuku nasıl ayaklar altına aldığının en güzel göstergesidir.” dedi.

Türkiye kendi ayığına kurşun sıkıyor
Zeytincilikte dünya ikinciliğini hedefleyen Türkiye’nin zeytin alanlarını enerji ve maden yatırımlarına açarak kendi ayağına kurşun sıktığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ Zeytin ağacı varlığında dünya dördüncüsü olan Türkiye, sofralık zeytin üretiminde ikinci, zeytinyağı üretimi ve ihracatında ise 5’inci sıradadır. Tarım Bakanlığı’nın 2009- 2014 hedeflerinden biri de; Zeytincilikte İspanya’dan sonra Dünya’nın ikinci ülkesi olmaktır. Ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 3 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerinin Aşılattırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile zeytinlik alanlar başta madencilik ve enerji olmak üzere bazı yatırımlara açılmıştır. Tam bu süreçte yani 2012 yılında Soma’da termik santral kurma şartlı rödovans ihalesi yapılmış ve ihaleyi Kolin firması almıştır. Türkiye’de zeytinciliğin sonunu getirecek olan bu yönetmelik Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2013/157 sayılı kararıyla durdurulmasına rağmen Kolin firmasının termik santral yapması için 21 Nisan 2014 tarihinde 2014/6272 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Soma’da Yırca’daki 490 dönümlük ve yüzde 80’i zeytinlik olan arazi için acele kamulaştırma kararı çıkarılmıştır. Bakanlar Kurulunun Soma Yırca’daki acele kamulaştırma kararı Anayasa’nın 45 inci, 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanunun 17 ve 20 nci maddeleriyle 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununa aykırıdır.”dedi.

AKP yandaşlara rant sağlamak için kanun ve yönetmelik çıkarıyor
AKP’nin yandaş firmalar için kanun çıkardığını söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “ AKP Hükümeti, 3 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerinin Aşılattırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile zeytinlik alanları başta madencilik ve enerji olmak üzere bazı yatırımlara açmıştır. Bu düzenlemeden hemen sonra Ağustos 2012’de Soma’da termik santral kurma şartlı rödovans ihalesine çıkmıştır. Zeytinciliğin Islahı, Yabanilerinin Aşılattırılmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 2013/157 sayılı kararıyla durdurulmuştur. Dolayısıyla Kolin firmasına Soma Yırca’da tahsis edilecek zeytinlik alan için hiçbir hukuki gerekçe kalmamıştır. Bunun üzerine AKP Hükümeti, 21 Nisan 2014 tarihinde 2014/6272 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Soma’da Yırca’daki 490 dönümlük ve yüzde 80’i zeytinlik olan arazi için acele kamulaştırma kararı çıkarmıştır. 2002 yılından bu yana benzer değişiklikler içeren 6 düzenleme yargı tarafından iptal edilmişken zeytinlikleri ranta açmayı kafasına koyan AKP Hükümeti zeytinliklerin ranta açılmasına yönelik Kanun Tasarısını 16 Haziran 2014 tarihinde TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonuna sunmuştur. Zeytinliklerin ranta açılmasını önlemek için Zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin sorunları ve zeytinliklerin maden ve enerji yatırımlarına açılmasıyla ilgili olarak 29 Mayıs 2014 tarihinde Meclis Araştırma Önergesi verdim. ”dedi.

Yırca Köyündeki zeytin ağaçlarını kesildikten hemen sonra Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyleyen MHP Manisa Milletvekili Erkan AKÇAY, “Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü bir sivil toplum kuruluşunun talebi üzerine Soma Yırcalı’da termik santral kurulmasıyla ilgili olarak 4 Mart 2014 tarihinde görüş bildirmiştir. Manisa Tarım İl Müdürlüğü termik santral yapılması düşünülen alanın zeytinlik olduğunu ve 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Hakkında Kanun ve bu kanunda değişiklik yapan 4086 sayılı kapsamında termik enerji santralı kurulması talebinin uygun olmadığını bildirmiştir. Ancak buna rağmen Yırcalı Köyündeki zeytin ağaçları kesilmeye başlanmıştır. Danıştay söz konusu kararını 28 Ekim tarihinde vermiş, fakat günlerce bekletmiştir. Ağaçların kesilmesinin kanunsuz olduğu Danıştay kararıyla belgelenmiş olmasına rağmen, şirket sanki bunu daha önce haber almış gibi Yırca’lı köylülerimizin alın teri, emeği olan altı bin zeytin ağacını kesmiştir. Zeytin ağaçlarının kesildikten birkaç saat sonra da Danıştay kararını ilgililere tebliğ etmiştir.”dedi.

.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>