YEMEK FİRMASI KORUNUYOR MU?

MRLL4432

Manisa’da son 24 günde askerlerimiz dört defa gıda zehirlenmesi yaşamıştır. Bu zehirlenmelerde bir askerimiz şehit olurken binlerce askerimiz hastanelere sevk edilmiştir. Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık konu ile ilgili olarak TBMM Genel Kuruluna bilgi vereceğini ifade etmiştir. Ancak Sayın bakan TBMM Genel Kuruluna bilgi vermemiş, “ yemek yiyen de hastaneye sevk edildi, yemeyen de sevk edildi, zehirlenmeler gıdadan olmayabilir.” diyerek adeta yemek şirketini savunmuştur. Manisa ve Diyarbakır’daki zehirlenmeler nedeniyle vicdanlar rahatsızdır. Zehirlenme vakaları enine boyuna araştırılmalı, sorumlular adalet önüne çıkarılmalıdır.

23 Mayıs, 27 Mayıs, 11 Haziran, 16 Haziran, 17 Haziran tarihlerinde peş peşe Manisa merkez, Manisa Kırkağaç ve Diyarbakır’da askerlerimiz gıda zehirlenmesine maruz kalmıştır. 23 Mayısta 1.046 asker gıda zehirlenmesi yaşamış ve maalesef Er Hüsnü Özel şehit olmuştur. Bütün şehitlerimizle beraber Hüsnü Özel’e de Allah’tan rahmet, ailesine, milletimize başsağlığı diliyoruz. 27 Mayısta Kırkağaç’ta Jandarma Komando Eğitim Alayında 70 asker zehirlenmiştir. Diyarbakır’da 25 asker, 16 Haziran’da Manisa’da 69 askerimiz ve dün akşam da Manisa’da 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında 731 askerimiz zehirlenmiştir. Sahra çadırları, UMKE çadırları kurulmuştur. 23 Mayısta 1.046 askerin zehirlenmesinden sonra bazı yetkililer, zehirlenmeleri “Psikolojik, midelerini üşütmüşler, sudan değil, bir bakteriden olabilir.” gibi söylemlerle âdeta basitleştirmeye, önemsizleştirmeye çalışmıştır. Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık 23 Mayıs’daki zehirlenmenin salmonella bakterisinden kaynaklandığını ve yemek firmasının ihalesinin iptal edildiğini açıklamıştır. Bu firmanın sadece Manisa’daki yemek ihalesi mi iptal edildi? Çünkü bu firmanın Türkiye’nin değişik yerlerindeki daha pek çok kamu kuruluşlarına, askeri kışlalara yemek verdiğini de biliyoruz ve firma da tartışmalı hâle gelmiştir.

Millî Savunma Bakanımızın 17 Haziran’da 731 askerimizin zehirlendiği olayla ilgili olarak “… Hiç yemek yemedim dediği halde rahatsızlanarak hastaneye gelen de var. Menüdeki yemeklerin tamamını yiyip hastaneye gelen de var.” şeklindeki ifadeleri hükümetin hadiseyi basite aldığı, gereken ciddiyet ve ehemmiyeti vermediğine yönelik endişelerimizi artırmıştır.

Manisa’daki yemek ihalesi 7 Şubat 2015 tarihinde yapılıyor ve üç yıllığına 32 milyon lira bedelle açılan ihale şirkete 28 milyon liraya ihale edilmiş. Askeri ihalelerin kıran kırana geçtiği, bu nedenle ihaleyi alan firmanın maliyetleri düşürebilmek adına yemeklerde kalitesiz ve süresiz geçmiş ürünler kullandığı, yetkililerin bu firmaları yeterince denetlemediği için zehirlenme hadiselerinin yaşandığı bir iddia edilmektedir. Manisa’da bir ay içinde 4’üncü defa askerlerimizin zehirlenmesi, buraya yemek veren firmayla ilgili olarak son zehirlenmeye kadar herhangi bir işlemin yapılmamış olması, yetkililer tarafından gereken, ikna edici açıklamaların yapılmaması, aksine olayın basitleştirilmeye çalışılması ister istemez bazı soru işaretlerini de, tartışmayı da beraberinde getirmektedir.

Manisa’da askerlerimizin bir ay içinde 4’üncü defa zehirlenmesini münferit bir vaka olarak ele alamayız. Olay çok vahimdir değerli arkadaşlar; unutturulacak, geçiştirilecek bir hadise değildir. Askerimiz orduya, devletimize emanettir; analar babalar çocuklarını davulla, zurnayla, duayla, kınayla yollamaktadır. Bunların sorumluluğunu taşıyan kişilerin, yöneticilerin sorumlulukları fevkalade ağırdır. Değil yüzlerce, binlerce asker, bir askerimizin bile kılına zarar gelmemesi gerekir.

Eğri oturup doğru konuşalım, bu kadar üst üste hadisenin belli bir yerde olması açıkça bir idari zafiyeti ortaya koymaktadır; sorumluların sorumsuzluğunu gündeme getirmektedir; bir savsaklama ve geçiştirme hadisesini de çağrıştırmaktadır. Böyle bir vurdumduymazlık olabilir mi? Böyle keşmekeşler seferde, savaşlarda yaşanmadı değerli arkadaşlar; bileniniz varsa lütfen söylesin. Balkan Harbi’ni yaşadık, en namüsait şartlarda on binlerce, yüz binlerce şehit verdik; Birinci Cihan Harbi’ni yaşadık; Çanakkale, Sarıkamış badirelerinde on binlerce şehit verdik, savaşlar yaşadık; Kurtuluş Savaşı’nı yaptık, böyle bir hadiseyi tarih kaydetmiyor, bilgilerimiz bu yönde. Teknik imkânların ve hijyenik ortamın en zayıf olduğu dönemlerde dahi yaşanmadı. Şimdi neden yaşanıyor? Tıbbi, biyolojik, gıda teknolojisine yönelik imkânlar artmış. Türkiye Cumhuriyeti’nin askerini en iyi şekilde besleme kudretine sahip olduğu bir dönemde bu hadiseleri geçiştiremeyiz değerli arkadaşlar.

İhale feshedilmiş, acaba hangisi? Sadece Manisa mı feshedilmiştir? Askerlerimizin yemeklerinden kaynaklandığı ifade edilen zehirlenme vakalarının enine boyuna değerlendirilmesi, araştırılması ve soruşturulması gerekir. Vicdanlar fevkalade rahatsızdır, milletimiz heyecan ve infial duygusu içerisindedir.

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yapılan gıda ihaleleri ve bu ihaleleri alan şirketlerin yeterli teknik ve hijyen şartlarına sahip olup olmadıklarının, muayene kabul komisyonlarının çalışmalarının araştırılması gerekir. Bu, muayene kabul komisyonları bu gıdaları, bu yemekleri nasıl kabul etmişler? Laboratuvarlarda bunların tetkik edildiğini biliyoruz. Soruşturmada bu muayene kabul komisyonu, ihale süreçleri ve bunlar arasındaki gereken ilişkiler, iltisaklar araştırılmalıdır. Herhangi bir suçlama isnat etmeyi şu aşamada doğru bulmayız ama ikna edici, vicdanları rahatlatıcı çalışmaların yapılması ve neticenin milletimizle paylaşılması gerekir. Ayrıca, gıda güvenliğine ilişkin tedbirler konusunda kanuni düzenlemeler de alınmalıdır.

Şimdi, Sayın Bakanın konuşmasından “Yemeklerden de olmayabilir.” düşüncesi doğdu. Ee, sudan değil, yemeklerden de değilse o zaman havadan mı olacak? İllaki ilk akla gelen bu gıda zehirlenmesidir. Bir an evvel neticeye kavuşturulmalıdır.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>