MHP’Lİ AKÇAY: “HÜKÜMET SUÇ ÖRGÜTÜ REFLEKSİYLE HAREKET ETMEKTEDİR”

erkan-akcay20

Milliyetçi Hareket Partisi Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda İçişleri Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde hükümetin terörle mücadele yaklaşımını eleştirdi. MHP’li AKÇAY, “Hükümet teröristlerin dağda eylem yapmamasını terörün bittiği ve biteceği şeklinde yorumluyor. Terör örgütünün dağda eylem yapmasına gerek de kalmadı, şehre indi ve Hükümet teröristlerin sınır dışına çıkacağını söylerken onların aksine şehre yerleşti ve silahlanmasını artırdı.” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden 2015 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi görüşmelerinde hükümetin terörle mücadele stratejisi tartışıldı. MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, “2009 yılından beri çözüm sürecini konuşuyoruz. Çözüm süreci dediğiniz terör örgütüyle Hükümetinizin gizli kapaklı görüşmeleridir. Ortada bir pazarlıktan ziyade, aslında bir iş birliği söz konusudur. AKP ile PKK bir ruh ikizi gibidir ve aralarında pek fark kalmamıştır. Hükümet tek muhatap olarak PKK’yı aldı ve dolayısıyla terör örgütüne de doğrudan veya dolaylı bir meşruiyet tanıdı. Terörle müzakere sürecinde AKP devlet bilinciyle değil, âdeta bir suç örgütü refleksiyle hareket ediyor. Terör örgütüyle yapılan müzakereler ve anlaşmalar sorunun suç işleyerek çözülmek istendiğini ortaya koyuyor. Sayın Başbakan PKK’nın sınır dışına çekilmediğini bildikleri hâlde, çözüm süreci zaafa uğramasın diye ses çıkarmadıklarını söylüyor. ” dedi.

“Hükümet milletle alay etmektedir.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun çözüm sürecini Ortadoğu’nun büyük bir başarı hikâyesi olarak yorumlayan ifadelerini değerlendiren MHP’li AKÇAY ,“Şehirlerimizde askerlerimiz sinsice pusularda şehit edildi, asker aileleri evlerinde tehdit ediliyor, devlet memurları zırhlandırılmış otobüslere binerek korunmaya çalışılıyor. Böyle bir ortamda Başbakan PKK açılımını Orta Doğu’nun büyük başarı hikâyesi olarak tanımlıyor. Ancak bu iş aslında bir aldatmacadır. Ülkeyi neredeyse teröriste teslim etmişsiniz, ‘Çözüm süreci başarıyla yürüyor. Bu süreç Ortadoğu’nun başarı hikayesidir. ’ diyerek milletle alay ediyorsunuz.” dedi.

6-7 Ekim tarihlerinde 48 vatandaşımızın hayatını kaybetmesiyle neticelenen olaylarla ilgili olarak “Hükümet bu olayları önleme amacı hiçbir zaman olmadı” diyen AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Terör boyut değiştirdi; PKK şehir hâkimiyetini oluştururken Hükümet hukuka ve Anayasa’ya aykırı olarak bu eylemlere yol vermektedir. 6-7 Ekim olaylarının da kendiliğinden ortaya çıkan hadiseler değildir. Ülkemiz 90’lı yıllardan beri görülmemiş yoğunlukta eylemlere sahne olurken, okullar tatil edilirken, sokağa çıkma yasakları ilan edilirken, ilçelere giriş-çıkış yasakları konulurken ve iki günde 48 kişi, 48 vatandaşımız hayatını kaybederken Hükümet terörle mücadele etmemiş, olayları büyük ölçüde seyretmekle yetinmiş ve Öcalan’dan olayları durdurması için yardım istemiştir.

6-7 Ekim olaylarıyla ilgili olarak İçişleri Bakanının “Misliyle karşılık veririz” ifadelerini eleştiren MHP’li AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Devlet misliyle karşılık vermez, devlet devletliğini yapar, irade koyar, olayları önler, sorumluları da yargıya taşır. Devlet olmanın gereği budur. Bu sözler bir bakanın, bir devlet adamının söyleyeceği sözler değildir. Sayın bakan Diyarbakır valisiyken kentteki sokak olaylarında ‘Cana gelmesin ama cama gelsin.’ demiştir. Hükümet bu anlayıştan “Cana da cama da gelirse de gelsin, yeter ki bize gelmesin.” anlayışına gelmiştir.”

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>