Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Sayın Erkan AKÇAY’ın Basın Açıklaması Metni 12.07.2017

DSC_2491

Değerli Basın Mensupları,

Bugün saat 14:00’te Anayasa Komisyonunda 18 maddelik İçtüzük değişikliğine ilişkin teklifimizin görüşmeleri başlayacaktır. Konuşmamın başında görüşmelere katılacak milletvekili arkadaşlarıma ve basınımızın siz kıymetli temsilcilerine başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

İçtüzük değişikliğine ilişkin ilk çağrı Meclis Başkanı Sayın İsmail Kahraman tarafından siyasi parti liderlerine yapılmıştı. 8 Haziran günü Sayın meclis başkanının makamında 4 parti grubunun grup başkanvekilleriyle bir araya geldik. Bu toplantıda Cumhuriyet Halk Partisi ve Halkların Demokratik Partisi temsilcileri İçtüzük değişikliği görüşmelerine katılmayacaklarını beyan eden ifadeler kullandılar.

Bunun üzerine 22 Haziran’da Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından tarafımıza bir İçtüzük değişikliği teklifi sunuldu. 13 maddelik bu teklifi partimizin yetkili kurullarında müzakere ettikten sonra 5 Temmuz 2017 Çarşamba günü Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Sayın Mustafa Elitaş, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Sekreteri ve Gaziantep milletvekili Sayın Abdulhamit Gül ve Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Sayın Mehmet Parsak ve benim de bulunduğum bir heyetle toplantılara başladık. 2 günde toplamda yaklaşık 12 saat süren müzakerelerin ardından 18 maddelik İçtüzük değişikliği teklifimizi 7 Temmuz 2017 Cuma günü Sayın Meclis Başkanına sunduk.

İçtüzük değişikliği teklifimize ilişkin kamuoyunda yer alan açıklama, yorum, tepki ve haberleri dikkatle takip ediyoruz. Eleştiriler teklifin 1 inci ve 15 inci maddeleriyle yaptığımız düzenlemelere yoğunlaşmaktadır. Bu eleştirilerin sahiplerine baktığımızda ne denli yerinde ve haklı bir düzenleme yaptığımız anlaşılmaktadır.

Değerli Basın Mensupları,
İçtüzük değişikliklerinin bir uzlaşma ve mutabakat içinde yapılması gerektiğini gerek meclis başkanıyla yaptığımız toplantıda, gerekse de sizlerle bir araya geldiğimiz her fırsatta dile getirdik. Biz Milliyetçi Hareket Partisi olarak müzakere ve uzlaşı kültürünü yaşatmaya azami gayret gösteriyoruz. Bu nedenle Sayın Genel Başkanımızın da direktifleriyle yapılan çalışmalara makul düzeyde destek oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz. Bu vesileyle müzakere ve uzlaşma kültürü içerisinde hareket eden Adalet ve Kalkınma Partisi’ne de teşekkürlerimizi iletiyoruz.

İçtüzük değişikliği çalışmalarımıza 23 ve 24 üncü dönemde kurulan İçtüzük Uzlaşma Komisyonlarında üzerinde uzlaşılan hükümleri de dahil ettik. Ayrıca teklifin bazı maddelerinde önceki dönemlerdeki uzlaşma metinlerini esas alarak daha ileri düzenlemelere yer verdik. Böylece pratikte diğer partilerin de imza attıkları bir değişiklik metni ortaya koyduk.

Ancak 4 gündür diğer parti sözcülerinden yapılan açıklamalara baktığımızda değişiklik teklifinin iyi okunmadığı, incelenmediği ve anlaşılmak istenmediği sonucuna ulaşıyoruz.

Özellikle ana muhalefet partisi CHP’nin içerisine düştüğü çelişkiyi hayretle izliyoruz. CHP “her şeye karşıyım” muhalefet anlayışıyla en sonunda kendine de karşı hale gelmiştir. İşte 24 üncü dönem İçtüzük Uzlaşma Komisyonunda uzlaşılan maddeler, işte İçtüzük değişikliği teklifi.

CHP grup başkanvekillerine yardımcı olmak için talep ederlerse İçtüzük değişikliği teklifi ile 24 üncü dönemde uzlaşılan maddelerin karşılaştırmalı bir tablosunu seve seve göndereceğimi sizlerin aracılığıyla duyurmak istiyorum.

CHP’ye sesleniyorum!

Ey CHP sen nasıl bir ana muhalefet partisisin?

Sen adaleti sokakta arayıp, FETÖ’nün ve PKK’nın gölgesinde yürüyeceğine Mecliste inisiyatif ve sorumluluk alsana!

Sen Anayasa değişikliğinde de böyle yaptın.

Milletin sana verdiği görevi ve iradeyi göstermedin!

Ey CHP 23 üncü ve 24 üncü dönem İçtüzük Uzlaşma Komisyonlarında yer aldın mı? Aldın!

8 Haziran’da meclis başkanı ile yaptığımız toplantıdan itibaren car car boş yaygara yapıyorsun. “Katılmam, katkı vermem, uzlaşmam” diyorsun. “Davet etsinler gitmeyeyim, davet etmesinler küseyim” diyorsun!

Sen gerçekten sorumluluğun bilincinde bir meclis grubu olsaydın böyle davranmazdın.

Ey CHP! Sen mecliste neden varsın? Varlık sebebin ne?

Şu CHP’nin haline bakın!

Komisyonda tarihe not düşeceklermiş de!… Eleştireceklermiş de!… Genel kurulda Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisini ayıplarıyla baş başa bırakacaklarmış!

Komisyonda olmanız ayıp değil mi bu mantığınızla?

Üstelik bir de alt komisyon kuralım diyorsun!

CHP’ye tavsiyemiz; Genel Kurula katılmayacaksanız, bari Kılıçdaroğlu’yla o çok sevdiğiniz sokağa tekrar inin de Ankara-İstanbul arasında iki tur daha atın.

Yalnız unutmayın bu girdiğiniz sokak siyaseti çıkmaz sokaktır. Bu gidişle ya sokakta kaybolacaksınız yada çıkmaz sokağa saplanacaksınız.

MHP sorumlu muhalefet ve siyaset anlayışıyla inisiyatif alıp İçtüzük değişikliğine imzasını ve mührünü basmıştır. CHP gitti FETÖ’ye, PKK’ya, Türkiye düşmanlarına yanaşma oldu.

Oturduk Adalet ve Kalkınma Partisi ile eşit şartlarda müzakere ve mutabakatla bir İçtüzük değişikliği hazırladık. Bu teklifte MHP’nin daha evvel karşı çıkıp da şimdi kabul ettiğimiz hiçbir madde yok! Ama CHP 24 üncü dönemde kabul ettiği düzenlemelere şimdi karşı çıkıyor.

Diyorlar ki, “dünya parlamentolarında İçtüzük değişiklikleri muhalefet partileri tarafından teklif edilir.” Milliyetçi Hareket Partisi sorumlu ve ilkeli muhalefet anlayışıyla tam da öyle yapıyor, dünya parlamentolarındaki gibi sorumlu bir muhalefet partisi olarak İçtüzük değişikliği teklifini veriyor. İşte bak, teklifin altında imzamız var. Biz 36 milletvekilimizle bunları yapıyoruz, siz 133 milletvekili ile ne yapıyorsunuz?

CHP kaçıyor, ne müzakereye yanaşıyor, ne uzlaşmaya yanaşıyor.

CHP İçtüzük değişikliğindeki hangi düzenlemeden rahatsız? Yemin etmeyen milletvekilinin milletvekili hak ve yetkilerinden yararlanamayacak olmasından mı rahatsızlar? Mecliste Türk Milletinin tarihi ve ortak geçmişine hakaret edilemeyeceğinden, Anayasa’nın ilk 4 maddesine aykırı beyanda bulunulamayacağından, Türkiye Cumhuriyetinin Anayasa ve kanunlarda düzenlenen idari yapısı ve yerleşim birimlerine ilişkin Anayasa ve kanunlara aykırı isim ve sıfatlar kullanılamayacağından mı rahatsızlar? CHP kimlerle hareket ediyor, kimlere hizmet ediyorlar?

Diyorlar ki, “MHP kağıt üzerinde muhalefet yapıyor.”

Biz Milliyetçi Hareket Partisi’yiz. Mecliste muhalefet hakkımızı ve yetkimizi büyük Türk milletinden alırız. Bizim muhalefetimizin sınırları Türk milletinin birliği, Türk devletinin dirliği, Türk vatanının bütünlüğüdür. Terör örgütleriyle kolkola yürüyenler, terör örgütlerinin sözcülüğünü yapanlar kim adına muhalefet yaptığını zannediyor? MHP milli muhalefetin ve milli mukavemetin adresidir. Muhalefet yapmayı her şeye karşı olmak, düşmanlık yapmak zannediyorlar. MHP’nin yapıcı ve yol gösterici muhalefet örneğini sergilemesinin kısır siyaset içindeki partiler tarafından eleştirilmesi ne kadar doğru bir politika izlediğimizin açık bir göstergesidir.

Konuşmama burada son verirken hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Erkan AKÇAY
Milliyetçi Hareket Partisi
Grup Başkanvekili

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>