MHP’Lİ AKÇAY ARKEOLOJİ MÜZESİNİ SORDU, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI CEVAP VEREMEDİ

erkan-akcay21

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşmesine Manisa damga vurdu. MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, “Manisa turizm potansiyeli çok yüksek bir il olmasına rağmen çeşitli yetersizlikler nedeniyle istenilen seviyeye gelememiştir.” dedi.

TBMM’de devam eden 2015 yılı bütçesi görüşmelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde Manisa konuşuldu. Plan ve Bütçe Komisyonunda devam eden görüşmelerde Manisa’nın turizm potansiyelini gündeme getiren MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, “Manisa, tarihî, doğal ve folklorik değerler bakımından zengin bir ilimizdir. Manisa tarihi milattan önce 3000 yıllarına kadar giden bir tarihsel derinliğe sahiptir.” dedi.

Konuşmasında Manisa’nın doğal ve kültürel özelliklerini dile getiren MHP’li AKÇAY, “Manisa il merkezi Osmanlı dönemi eserleri bakımından zengindir. Yine Kula kentsel sit alanı klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri bulunmaktadır. Kula’nın volkanik görüntüsü, Salihli’nin Sart Harabeleri, Kurşunlu Şelalesi yerli ve yabancı turizme açılması gereken yerlerdendir. Kula’nın son derece değerli jeolojik, tarihî ve kültürel mirasıyla Türkiye’nin jeoturizm noktasında değerlendirilebilecek ve buna uygun planlama ve koruma programlarının yapılacağı nadide yörelerden biridir.” dedi.

MHP’li AKÇAY konuşmasına şöyle devam etti: “Kula’nın tarihî evleri, sokaklarıyla birlikte peribacaları turizm kenti olma yolundaki çalışmaları hızlandırılmasını gerektirmektedir. Ayrıca, Kula evlerinin restore edilmesi için gereken desteğin verilmesi sağlanmalıdır. Bu eserler kültür turizmi açısından da çok önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Ayrıca, Manisa termal turizm bakımından da oldukça zengindir. Demirci Hisar, Kula Emir, Turgutlu Urganlı, Salihli Kurşunlu termal turizm merkezleridir. Merkez ilçenin hemen güneyinde yer alan, ünlü Manisa lalelerinin doğal olarak yetiştiği Spil Dağı Millî Parkı’nda 100’ü aşkın endemik bitki, 70 kadar da şifalı bitki mevcuttur. Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu 11 Aralık 2009 tarihinde Manisa ziyareti sırasında Spil Dağı’nın kısa zaman içerisinde spor ve sağlık merkezi hâline geleceğini, millî parkta teleferik istasyonu, rekreasyon alanları, festival alanları ve sağlık ve spa butik oteller yapılacağını söyleyerek Spil’in spor ve sağlık cenneti olacağını ifade etmişti ancak aradan geçen beş yıllık süre zarfında herhangi bir çalışma göremiyoruz.”

Konuşmasında Manisa’nın müze ihtiyacını da gündeme getiren MHP’li AKÇAY, “Şu an Manisa’da 30 bine yakın tarihî eser sergilenecek müze olmadığından dolayı depolarda bekletilmektedir. Bu çerçevede, şehrimize tüm bu eserlerin sergilenebileceği büyüklükte bir modern arkeoloji müzesi gerekmektedir. 2008 yılında 2 milyon liralık bir ödenek aktarılmıştı ancak bu ödenek bekletilmektedir. Sayın bakana sormak istiyorum: Manisa arkeoloji müzesiyle ilgili çalışmaların son durumu nedir?” dedi.

Print Friendly
Be Sociable, Share!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>